Implementation of interference management algorithms in third generation networks
Üçüncü nesil ağlarda girişim yönetimi algoritmalarının uygulanması
  1. Tez No: 386959
  2. Yazar: HALİL BURAK YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hızla büyümekte olan 3. nesil mobil iletişim sistemi UMTS, yüksek hız gerektiren servisler için yeterli kapasite sağlamak üzere tasarlanmıştır. WCDMA teknolojisini kullanan söz konusu sistemde aynı frekans bandı ve aynı zaman dilimini kullanan farklı bağlantılar, ortogonal ve rasgele kodlar aracılığı ile birbirinden ayrıştırılarak iletişimi sağlamaktadır. Bu nedenle girişim yönetimi ağ kapasite ve kapsamasının eniyilenmesinde önem kazanmakta ve pratik sistemlerde uygulanabilecek bir algoritmaya gereksinim duyulmaktadır. Ancak var olan algoritmalar incelendiğinde tekrarlamalı yöntemlerin kullanıldığı görülmektedir. Ancak, tekrarlamalı yöntemler uygulama aşamasında yüksek iş gücü ve maliyet gerektirmektedir. . Uygulanabilirliği artırmak amacı ile bu tezde 3. nesil ağlarda girişim seviyesini azaltmak üzere iki adımdan oluşan bir algoritma sunulmuştur. Önerilen algoritmada veri olarak sürüş testinde elde edilen sinyal seviyesi ölçümleri ve başlangıç konfügirasyonu kullanılmıştır. Birinci adımda kapsama alanı üzerinde doğrudan etkiye sahip olmaları nedeni ile baz istasyonlarının anten eğimleri ve pilot sinyal çıkış güçleri hesaplanırken ikinci adımda ise azimutları hesaplanmaktadır. Önerilen algoritmaların performans sonuçları pratik uygulamalar göz önüne alınarak elde edilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki belirtilen parametreler girişim yönetiminde etkin bir biçimde kullanılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
As a rapidly growing network UMTS, the 3rd generation mobile communication system, is designed to provide sufficient capacity for the services requiring high bit rates. The WCDMA technology has been chosen for the technique of UMTS in which all connections are able to use the same frequency band and time thanks to orthogonal and pseudorandom codes. As a result of using the same frequency band, interference management is a key in optimizing the network capacity and coverage. Therefore, a practically applicable algorithm is needed. However, the existing algorithms generally present iterative methods which are difficult to be applied for mobile network operators in that iterative methods require more man power and increase costs. In this thesis, we present a two-step method that will decrease interference in UMTS Networks according to received power measurement results and network initial configuration by adapting antenna tilt, azimuth and Common Pilot Channel (CPICH) power since those parameters have direct impact on coverage area in terms of shape and size. First step calculates base stations antenna downtilt and CPICH power while second step adopting azimuths. The performances of proposed algorithms are obtained considering practical scenarios. The results have shown that antenna tilt, pilot power and azimuth can be used successfully in managing interference for UMTS Networks.