Effect of high saline geothermal fluid on soil and surface water: A case study from Tuzla, Çanakkale-Turkey
Yüksek tuzlu jeotermal akışkanın toprak ve yüzey suyuna etkisi: Tuzla örneği, Çanakkale-Türkiye
- Tez No: 386960
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BABA, DOÇ. DR. MUSTAFA MUAMMER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Jeotermal enerji Dünya`nın merkezindeki enerji olarak tanımlanabilir ve elektrik üretimi, şehir ısıtması, seralar, termal turizm için kullanılır. Jeotermal kaynaklar açısından son derece zengin olan ülkemizde, jeotermal enerji kaynaklarının kullanımına yönelik araştırmalar ve sondajlar son yıllarda hızla artmıştır. Özellikle Batı Anadolu'da yüksek sıcaklıklı bazı sahalardan elde edilen jeotermal akışkan hem yüzey sularını hem de toprağı etkileyebilmektedir. Bu çalışma kapsamında; hidrojeokimyasal açıdan son derece kompleks olan, yüksek sıcaklık (173 oC) ve tuzluluğa (EC > 91 mS/cm) sahip Tuzla Jeotermal Sahası'ndaki akışkanın, yüzeysel su kaynakları ve toprak üzerine etkisi irdelenmiştir. Çalışma kapsamında jeotermal saha ve çevresinden Şubat 2012 ve Nisan 2013 dönemleri arasında su numuneleri alınmıştır. Alınan yüzeysuyu numunelerinde major anyon-katyon ve ağır metal analizleri yapılmıştır. Bununla birlikte, toprak numunelerinin fiziksel özellikleri ve kimyasal içeriği analiz edilmiştir. ArcGIS 10.1 ve Aquachem 4.0 ile su ve toprak numunelerine ait tüm datalar değerlendirilmiştir. Elde edilen verilere göre; inceleme alanındaki yüzeysel su kaynaklarında yüksek oranda, Lityum (4-7 ppm), Baryum (1-4 ppm), Mangan (1-5 ppm), Boron (> 13 ppm) ve and Strontium (> 14 ppm) gibi bazı ağır metallerin ulusal ve uluslararası yönetmeliklerde belirtilen limit değerlerin üzerinde olduğu belirlenmiştir. Yüzeysel sulardaki bor ve stronsiyum değerleri sırasıyla 13 - 27 ppm ile 14 - 154 ppm arasında değişmektedir. Toprak örnekleri ise yüksek miktarlarda Silisyum (> 23800 mg/kg) ve Alüminyum (> 9000 mg/kg) içerir. Toksik elementlerce zengin olan jeotermal akışkanın yüzey suları ve toprağa kontrolsüz deşarjı sonucu, diğer kaynakların potansiyel kullanımı etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy can be defined as a heat from core of Earth and utilized for power generation, district heating and greenhouse. Use of geothermal energy has low environmental impact, particularly when compared with fossil fuels. However, geothermal fluid has some adverse effects for environment for instance contamination of surface water and soil. Examples of these effects occur in different parts of world. The objective of this study is to evaluate the effect of geothermal fluid particularly on surface water and soil in Tuzla Geothermal Field (TGF) where is located on Biga Peninsula, in the northwestern of Anatolia. TGF is 5 km far from Aegean Sea and 80 km south of Çanakkale. Geothermal fluid of TGF has high salinity (EC > 91 mS/cm) and high temperature (reservoir temperature is 173 °C). Water samples were taken from February 2012 to April 2013 to determine the physical and chemical (major anion- cations and heavy metals) properties of the surface water quality. Furthermore, the soil samples analyzed for physical and chemical properties. All data were evaluated with ArcGIS 10.1 and Aquachem 4.0 software. The results showed that the levels of some major element such as Lityum (4-7 ppm), Barium (1-4 ppm) and Manganese (1-5 ppm) and some heavy metals such as Boron (> 13 ppm) and Strontium (> 14 ppm) in surface water, exceeded national and international limits. Boron and Strontium values of creek ranged from 13 to 27 ppm and from 14 to 154 ppm, respectively. Soil samples contain high concentration of Silisium (> 23800 mg/kg) and Aluminum (> 9000 mg/kg). Particularly, the uncontrolled discharge of geothermal fluid that is rich in terms of toxic elements into soil and surface water resources of the area influences other potential uses of these resources.