Service-oriented integration of information systems for logistics management
Lojistik yönetimi için servis tabanlı bilgi sistemleri entegrasyonu
- Tez No: 386967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AYAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda bilgi teknolojilerinin gelişmesi, kurumsal firmalar ve işletmelerin iş süreçlerinin yönetebilmek için kullandıkları ve yatırım yaptıkları alanlardan birisidir. Şirketlerin teknik altyapılarını geliştirmesiyle birlikte, iş süreçlerine özel yazılımlar, kurumlarınaa yönelik geliştirilen uygulamaların sayısı artmaktadır. Kurumlar ve işletmelerin birbirleriyle ilişkileri ve birleştirilen iş süreçleri nedeniyle farklı altyapı ve teknolojilerdeki bu uygulamaların entegrasyonu ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Lojistik iş süreçleri de kara, deniz, hava, demir yolu, depo gibi fazla sayıda çalışma alanı içeren, farklı firma ve fazla sayıda müşteri taleplerinin yönetildiği bir iş alanıdır. İş süreçlerinin kompleks, birlikte çalışılan firma ve kurum sayısının çok olması sebebiyle entegrasyonu yapılacak uygulamarın sayısı da oldukça fazladır. Bu entegrasyonların hızlı, güvenilir, değişen iş süreçlerine çabuk adapte olması ise kritik bir gereksinimdir. Sürecin yönetilmesinde entegrasyonların rolü büyük olduğundan, entegrasyon mimarisinin doğru kurulması, izleme ve yönetimin rahat yapılabilmesi, oluşabilecek hataların takibi iş akışlarının düzenli olarak çalışması açısından kritiktir. Tez kapsamını da lojistik iş süreçleri için entegrasyonların birlikte çalışmasını sağlayan bir yazılım altyapı gereksinimi tezin ana oluşturmuştur. Bu sayede entegrasyonları servis tabanlı mimari'nin avantajlarından faydalanmış, değişen iş süreçlerine ve müşteri taleplerine hızlı cevap verme, entegrasyonların yönetimi ve süreç içinde yaşanan hataların takibi için gerekli çözümü sağlayacaktır. Bu sebeple lojistik yönetimi için bilgi sistemlerinin servis tabanlı entegrasyonu bu tezin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in information technology have become more crucial for corporate firms and businesses. They make use of this technology to manage business processes and it is one of the most invested domains by corporations. As technical infrastructures of companies improve, the number of enterprise-oriented and special software developed for business processes increase, too. With the augmentation of cooperation between companies and incorporated business processes, in time, a need for integration emerges for the applications running in diverse infrastructures and technologies. Logistics business processes are a part of a business domain where there are multiple areas of study such as railway, seaway, road transportation and depot, and where multiple companies and a high number of customer needs are managed. Integrations between companies should be quick, reliable, easily-adaptable to changing business processes is a crucial requirement. As integrations play a significant role in the management of process, the correct establishment of the integration architecture, convenience for follow-ups and management are critical for the flow of business processes related to the monitoring of the possible problems. The main point of this thesis is based on a need for a software infrastructure that will enable integrations to work together. Thus, by getting integrations to utilize service-based architecture, to react quickly to changing business processes and customer needs, it is aimed to provide management and for exception monitoring. That's why I focused on integration of service-based information systems for logistics management in my thesis.