Terminal ve liman işletmeciliği ve bir uygulaması : DFDS vaka analizi
Terminal and port management and an application: DFDS case analysis
  1. Tez No: 1015660
  2. Yazar: ELİFNUR ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, liman yönetimi ve lojistik prosedürlerinin kapsamlı bir anlayışı, limanların tarihsel kuruluşundan liman yönetiminin genel organizasyonuna, çağdaş liman yönetimine, işletme uygulamalarına ve liman tarafı lojistik zinciri ve süreç yönetimine kadar sunulmaktadır. Bu tez , araştırma uygulamasının tartışılması için DFDS limanında teorik çerçeve ve pratik analiz kullanılarak sunulmuştur. Bu sonuçların gözlemleriyle ilgili olarak, limanların ulaşım ağındaki önemi sadece“yükleme ve boşaltmanın gerçekleştiği bir yer”olarak değil, ulaşım ağında lojistik kontrolün merkezi merkezleri olarak, küresel ticaretin sürekliliği için yüksek öneme sahip olduğu anlaşılmaktadır. Günümüzde, artan deniz ticareti ile birlikte, dünya ticaretinin büyük bir kısmı denizde gerçekleşmekte, limanlar dış ticaretin etkisine katkıda bulunmada önemli bir rol oynamaktadır. Ve bu, limanların ekonomik sistemin merkezindeki düğümler olarak oynadığı rolü pekiştirir. Limanlar, diğer ulaşım yöntemlerine göre daha büyük taşıma kapasitesine, daha düşük maliyete ve daha fazla korumaya sahip olduğu için deniz taşımacılığı olarak adlandırılır ve bu konuda diğer ulaşım kaynaklarından her zaman daha yüksek talep görecektir. Belirli bir tür yükün liman tarafından bir kerede taşınabilmesi, limanların bu dünya lojistik sistemindeki vazgeçilmez rolünü göstermektedir. Aynı zamanda, limanlar, malların taşındığı, gruplandığı, sıralandığı, depolandığı ve teslim edildiği entegre bir lojistik merkezi haline gelmiştir. Operasyonel süreçlerin analizi, limanlardaki lojistik, depolama, transfer ve dağıtım gibi süreç operasyonları tarafından gerçekleştirilen operasyonların tedarik zincirinin performansı için önemli olduğunu göstermektedir. Limanlar tarafından yürütülen birçok lojistik faaliyet, limanların fiziksel altyapı ve stratejik yönetim alanında olduğunu ortaya koymaktadır. Liman sistemleri arasındaki hinterland bağlantıları, ulaşım ağı entegrasyonu ve müşteri hizmetleri odaklı mimarisi rekabetin anahtarıdır. Bir diğer sonuç ise teknolojinin liman kontrol sistemleri üzerindeki etkisidir. Bu çalışma kapsamında liman ve terminal işletmeciliğine ilişkin temel kavramlar, yük türleri, gemi ve terminal yapıları, liman operasyonları ile limanlarda sunulan hizmetler bütüncül bir yaklaşımla ele alınmıştır. Ayrıca limanların lojistik faaliyetler ve tedarik zinciri yönetimi içerisindeki rolü değerlendirilmiş, Türkiye liman sisteminin mevcut yapısı incelenerek sektörel gelişmeler analiz edilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise DFDS örneği üzerinden liman işletmeciliğinin organizasyonel ve operasyonel yapısı değerlendirilmiş, teorik bilgilerin uygulamadaki karşılığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular, liman işletmeciliğinin yalnızca fiziksel altyapı ve yük hareketlerinden oluşmadığını; planlama, koordinasyon, bilgi yönetimi ve teknoloji kullanımını da kapsayan çok boyutlu bir faaliyet alanı olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda limanların operasyonel verimliliğinin artırılması, dijital sistemlerin etkin kullanılması ve lojistik süreçlerle entegrasyonun güçlendirilmesi, sürdürülebilir rekabet avantajı açısından önemli unsurlar olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents a comprehensive understanding of port management and logistics procedures, covering the historical establishment of ports, the general organization of port management, contemporary port management, operational practices, and port-side logistics chain and process management. This thesis is supported by a theoretical framework and practical analysis based on the DFDS port to discuss the research application. Based on the observations of these results, it is understood that the importance of ports within the transportation network is not limited to being merely“places where loading and unloading occur,”but rather they function as central hubs of logistics control, playing a critical role in the continuity of global trade. Today, with the increase in maritime trade, a significant portion of global trade takes place at sea, and ports play an essential role in contributing to foreign trade. This reinforces the role of ports as central nodes within the economic system. Maritime transportation offers larger carrying capacity, lower costs, and higher safety compared to other modes of transport; therefore, it will always attract higher demand than other transportation alternatives. The ability of ports to handle specific types of cargo in large volumes at once highlights their indispensable role in the global logistics system. At the same time, ports have become integrated logistics centers where goods are transported, consolidated, sorted, stored, and delivered. The analysis of operational processes demonstrates that activities such as logistics, storage, transfer, and distribution carried out in ports are crucial for the performance of the supply chain. Many logistics activities carried out by ports indicate their significance in terms of physical infrastructure and strategic management. Hinterland connections between port systems, integration with transportation networks, and a customer-oriented service architecture are key factors of competitiveness. Another important finding is the impact of technology on port control systems. Within the scope of this study, the fundamental concepts of port and terminal management, cargo types, ship and terminal structures, port operations, and services provided in ports have been examined through a holistic approach. In addition, the role of ports within logistics activities and supply chain management has been evaluated, while the current structure of the Turkish port system and recent sectoral developments have been analyzed. In the application section of the study, the organizational and operational structure of port management has been assessed through the DFDS case, and an effort has been made to demonstrate the practical implications of the theoretical framework. The findings obtained from this research indicate that port management is not limited solely to physical infrastructure and cargo movements, but rather constitutes a multidimensional field encompassing planning, coordination, information management, and the use of technology. In this context, improving operational efficiency, enhancing the effective use of digital systems, and strengthening the integration of logistics processes are considered essential factors for achieving sustainable competitive advantage in the port industry.