On the significance of analyticity: A study on the controversy between carnap and quine
Analitik kavaramının anlam ve önemi: Carnap ve quine arasındaki uzlaşmazlık üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 386978
  2. Yazar: BUKET KORKUT RAPTİS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL IRZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez Carnap ve Quine arasındaki analitik kavramının anlamı ve önemi hakkındaki uzlaşmazlık üzerine bir çalışmadır. İnceleme Carnap'ın sentaktik ve semantik adlı iki dönemiyle aynı sırayı takip etmektedir. Bu iki dönem arasında Carnap'ın analitik kavramının içeriğinin farklı olduğunu savunuyorum. Sentaktik döneminde Carnap sadece ve bütün mantıksal ve matematiksel doğruları kapsayacak şekilde analitik cümleleri belirlemeye yarayacak bir yöntem geliştirmeye çalışmıştır. Bu doğruların nasıl ispatlandığını göstermeyi amaçladığı için Carnap'ın analitik kavramının epistemik değil, metodolojik bir kavram olduğunu savunuyorum. Bu bağlamda Quine'ın“Uzlaşım Olarak Doğruluk”adlı makalesindeki itirazları inceleyip, karşı çıktığı analitik kavramının epistemik olduğundan hareketle bu itirazlarının Carnap'a yöneltilemeyeceğini savunuyorum. Halihazırda varolan problem ise Carnap'ın analitik/sentetik farkını belirleyebilmek için mantıksal/betimsel ayrımını varsaymasıdır. Bu probleme rağmen bu tezdeki analizler Carnap'ın incelemlerinin bilimsel teorilerin yapısını aydınlattığı görüşünü desteklemektedir. Semantik döneminde ise Carnap analitik kavramına epistemik bir önem yüklemektedir: analitik doğrular dildeki uzlaşımlar üzerinden doğrulanmaktadır. Quine bu kavrayışa iki yönden karşı çıkmaktadır: analitik doğruların belirlenebilmesi için eşanlam karamının açıklanmasına ihtiyaç vardır ve bu kavrayışın epistemik sonuçları yanlıştır. Felsefe tartışmalarında ağırlık verilen konu eşanlam kavramının tanımlanması problemi olmuştur. Buna karşılık, bu tezdeki analizler sonucunda ikinci problemin daha önemli olduğu sonucuna varıyorum.
Özet (Çeviri)
This thesis is a study on the significance of analyticity, in particular, on the controversy between Carnap and Quine regarding analyticity. The analysis follows an historical order of Carnap's two periods: syntax and semantics. I argue that Carnap's conception of analyticity is different between these two periods. In the period of syntax, Carnap attempts to give a method for the specification of analytic sentences that will capture all and only truths of logic and mathematics. I argue that he does not aim to demonstrate how these truths are justified, and hence his conception of analyticity is methodological rather than epistemological. I then discuss Quine's objections in“Truth by Convention”and show that they are against the epistemic significance of analyticity and hence cannot be directed to Carnap. Yet there is a problem; Carnap formulates the analytic/synthetic distinction supposing that the logical/descriptive distinction is at hand. Despite this problem, my analysis will support the conclusion that Carnap's investigations illuminate the structure of scientific theories. In the period of semantics, Carnap's conception of analyticity gains an epistemic significance: analytic truths are true by virtue of linguistic convention. Quine argues against this conception in two aspects: the specification of analytic truths needs an account of synonymy and the epistemic corollary of this conception is mistaken. The emphasis in philosophical discussions is given to the problem of synonymy. However, I will conclude that the historical analysis made in this thesis shows that the basis of the problem is the latter, which is epistemological.