Çek valflerin dinamik davranışları
The dynamic behaviour of non-return valves
- Tez No: 387002
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çek valfler ters akışın oluşmasına engel olan elemanlardır. Ters akışın aniden yavaşlaması, istenmeyen basınç yükselmelerine neden olur. Bir çek valfin dinamik davranışlarını gösteren eğriye dinamik karakteristik adı verilir. Bu çalışmada bir çok tip çek valf için dinamik karakteristik eğrileri verilmiştir. Yelpaze tipi bir çek valfin kapaması sonucunda oluşan maksimum basınç artışı çeşitli basınç ölçme aletleriyle ölçülmüş ve ayrıca bu değer teorik yolla hesaplanmıştır. Bulunan bütün değerlerin birbiri ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Non-return valves serve to prevent the reversal of flow. The sudden decrease of the reversed flow results in unallowable pressures. The dynamic property of non-return valves can be presented in the form of a dynamic characteristic. The measured dynamic characteristic is shown for several types of valves. Maximum pressure rise after closing of a swing check valve has been determined by experimentally with several types of pressure measurement device. This maximum pressure rise also calculated by theoretically and compared with the other values measured.