Soma termik santrali kömür küllerinin manyetik süseptibilite tayini
Magnetic susceptibility determination of the soma power plant's coal ashes
  1. Tez No: 387014
  2. Yazar: İSRAFİL ŞABİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Termik santrallerde yakıt olarak, büyük çoğunlukta kömür kullanılmaktadır. Kullanılan kömürler özelliklerine göre manyetik alandan etkilenirler. Kömürlerin yanmasıyla ortaya çıkan küllerde manyetik alandan etkilenmektedir. Kömürde yanmayan maddelerin manyetizasyonu, küllerin manyetik alandaki tepkileriyle ölçülebilir. Dolayısıyla çoğunluğu çevreye atılan küllerin kirlilik oranları bulunabilir. Kömürlerdeki kurşun, çinko, kadmiyum,karbon, kükürt, magnezyum, nikel, demir gibi maddeler, manyetik alandan etkilenmektedir . Küllerde de bu maddelerden bulunabilmektedir. Kömür ve küllerin manyetik özellikleri araştırılarak bu özellikleri incelenebilir. Bu çalışmada Soma Termik Santrali külleri incelenerek manyetik süseptibilite değerleri çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Power plants coal is widely used as fuel. The coal used is influenced from the magnetic area according to their specialities. The ashes that occur when the coal is burned are also influenced by the magnetic area. The magnetization of the material that does not burn in the coal may be measured using the reaction of the ashes in the magnetic area. Thus, the pollution rate of the ashes, most of which are spread to the environment, may be determined. The elements in the coal such as lead, zinc, cadmium, carbon, sulphur, magnezium, nickel and iron are influenced by the magnetic area. These elements may be found in the ashes, too. This may determined with a close study the magnetic features of the coal and ashes. In this study, the ashes in the Soma Power Plant are examined and their magnetic susceptibility values are determined.