Denizli ilinde 19. yüzyılda yapılan duvar resimli yapılar
The buildings with wall paintings that constructed at 19. century in denizli
  1. Tez No: 387015
  2. Yazar: FERYAL BEYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN HANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sanat Tarihi, Education and Training, Art History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Denizli ilinde 19. yüzyılda yapılan duvar resimli yapıların, tarihleri, plan ve kesiti, dış cepheleri, bugünkü durumu, kullanılan malzeme ve duvar teknikleri ve süsleme özellikleri incelendikten sonra, içlerinde yer alan konuların ikonografik anlamları ele alınarak ama tespitine gidilmiştir. Bu yapıların yerleri ile ilgili saha taraması yapılmış, veriler yerlerinde incelenerek fotoğraf, slayt, video kamera çalışmaları ile görüntülenmiştir. sonuç olarak; Denizli ilinde 19. yüzyılda yapılan duvar resimli yapılardan Acıpayam Yazır camisi dışındaki bütün yapıların hepsinde kendi haline terk edilip, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
After examining the history, plan and crosscit, outside front, todays position, stuff, the wall techniques and characteristics of decorating of the buildings with wall painting which was constructed at 19. century in Denizli, the iconographic meanings of the subject of them were examined and tried to establish a goal. The research of the field about the places of these buildings was made and the they tools in their own places than presented with photos, slides, video and camera studies. As a result, it has considered that the buildings with wall paintings that build at 19. century in Denizli let take care of themselves and face to face the risk of collapsing, except Acıpayam Yazırkoy Mosque.