The effectiveness of using computer simulated experiments on high school students' understanding of the displacement and the velocity concepts
Bilgisayar benzetişimli deneylerin lise öğrencilerinin yerdeğiştirme ve hız kavramlarını anlamadaki etkisi
- Tez No: 387023
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET YAŞAR ÖZDEN, DOÇ. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu Çalışmanın asıl amacı fizik dersi ile birlikte verilen bilgisayar benzetişimli deneylerin yerdeğiştirme ve hız kavramlarını anlamadaki etkisini yine dersle birlikte verilen geleneksel laboratuvar çalışması ile karşılaştırmaktır. Öğrenci grubu ODTÜ Özel lisesinden 61 fen sınıfı öğrencisinden oluşmaktadır. 2 fen sınıfı rastgele seçildikten sonra, öğretim stratejileri sınıflara tesadüfi seçim yoluyla yapılmıştır. Deney grubuna bilgisayar simülasyonlu deney, kontrol grubuna da geleneksel laboratuvar yöntemi yerdeğiştirme ve hız kavramlarını anlatmak üzere uygulanmıştır. Bu çalışma için gerekli verileri elde etmek için Hız ve Yerdeğiştirme Kavramları Başarı Testi (HYKBT) ve Mantıksal Düşünme Yeteneği Testi (MDYT) bütün öğrencilere uygulanmıştır. Başarı Testi çalışmanın öncesinde ve sonrasında, Yetenek testi ise sadece bir kez çalışmanın başlangıcında uygulanmıştır. Bu testin verilerini analiz etmek için t-test ve çoklu regrasyon metotları kullanılmıştır. Sonuç bilgisayar benzetişimli deneylerden faydalanan öğrenci grubunun hız ve yerdeğiştirme kavramlarını anlamada istatistiksel olarak daha iyi olduklarını ortaya koymuştur. Bu da bilgisayar benzetişimli deneylerin bazı konularda en az laboratuvar deneyleri kadar etkili olduğunu göstermektedir. Diğer yandan uygulanan öğretim yöntemi, mantıksal düşünme yeteneği ve aralarındaki etkileşimin birlikte başarı varyansa anlamlı bir katkıda bulunduğu saptanmıştır. Öğretim yöntemi ve mantıksal düşünme yeteneğinin başarıya katkısı ayrı anlamlıyken, aralarındaki etkileşimin tek başına başarıya katkısı anlamlı çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to investigate the effects of the computer simulated experiments (CSE) over hands-on laboratory approaches on students's understanding of displacement and velocity concepts and when both teaching methods are used as a supplement to regular instruction. The sample consisted of 61 tenth grade science class students from METU college. After selecting two science classes, each teaching strategy was randomly assigned to one class. The experimental group received CSE approach, and the control group received hands-on laboratory approach to understand the displacement and velocity concepts. To obtain necessary data for this study, The Velocity and Displacement Concepts Achievement Test (VDCAT) and the Logical Thinking Ability Test (LTAT) were administered to all subjects. The VDCAT was used as both pre-test and post-test. The LTAT was administered once at the beginning of the study. t-test and multiple regression were used to analyze the data collected from the two tests. The results indicated that there was a significant difference between CSE group and hands-on group for the post-test measure of VDCAT. The CSE group took significantly higher scores than hands-on laboratory group with respect to VDCAT. This study suggests that the CSE approach is at least as effective as hands-on laboratory experience. Hence, it is possible to use a CSE in place of a laboratory experience in teaching of physics concepts. Also, treatment, logical thinking ability and interaction between them together accounted for a significant portion of the variation in achievement related to velocity and displacement concepts. Logical thinking ability and treatment each had a significant contribution to the variation in achivement, but the interaction did not.