Alt dudak kanserlerinde fujimori-gate flep ile rekonstruksiyon
- Tez No: 387030
- Danışmanlar: DR. HÜLDA RIFAT ÖZAKPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alt dudak Skuamoz Hücreli Karsinomuna Bağlı Doku Defektlerinin Fujimori Gate Flep ile Rekonstruksiyonu , S.B. Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Plastik Cerrahi Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara 2011 Bu çalışma Ocak 2006- Mart 2011 tarihleri arasında alt dudak kanseri tanısı ile kliniğimizde cerrahi olarak tedavi edilen 20 olguyu içermektedir. Çalışmaya katılan hastaların 13' ü erkek , 7' si ise kadın ve yaşları 41- 79 yıl arasında değişmekte idi. Hastalar tedavi olmak üzere başvurduklarında biyopsi yapılarak histopatolojik tanıları kondu. Tüm hastalara cerrahi olarak tümör rezeksiyonu ve Fujimori Gate flep ile rekonstruksiyon uygulandı. Ortalama izlem dönemi 31,7 aydı. Tüm hastalarda dudak açıklığı iyiydi. Hiçbir hasta tükrük sızışından şikayetçi değildi. 5 (%55,5) hastada beslenme sırasında sıvı gıda sızışı ve 4 (%35,5) hastada flepte bulky doku izlendi. Bu hastalara minör revizyonlar yapıldı. Tüm hastalar cerrahi revizyonlar sonrası estetik ve fonksiyonel sonuçtan memnundular.
Özet (Çeviri)
Reconstruction with Fujmori-Gate Flap of Lower Lip Defects, Which of Them Caused by Squamose Cell Carcinoma. Ministry of Health, Ankara Dıskapı Yildirim Beyazit Training and Research Hospital Dept. of 2. Plastic Surgery, Finishing Thesis, Ankara,Turkey, 2011. This study includes 20 cases with a diagnosis of lower lip cancer, surgically treated in our department from January 2007 to March 2011. Of the patients included in the study, 13 were men and 7 were woman and the age ranged between 41 and 79.When patients first presented to the hospital, a biopsy was applied in all patients and histopathological diagnosis of squamous cell carcinoma was made. All patients were treated with surgical tumor excision and reconstruction with Fujimori Gate Flap. Mean postoperative fallow-up was 31,7 months. All the patients had excellent mouth opening. None of them experienced from drooling. There was liquid leakage at 5 (%55,5) patients during feeding and bulky tissue was observed at 4 (%35,5) patients. The minor revisions were made at these patients. All patients were satisfied with their final reconstructive oral function and aesthetic results after surgical revisions.