Dietary reconstruction from fossil bones by means of trace element analysis
Fosil kemiklerdeki beslenme modelinin eser element analizi yardımıyla tekrar yapılanması
  1. Tez No: 387029
  2. Yazar: ÇİĞDEM ATAKUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİNDE DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada major, minör ve eser element analizi, organik madde ve karbondioksit tayini ve X ışınları toz difraksiyonu metodları kullanılarak üç değişik arkeolojik bölgeden gelen onbeş hayvan, dört insan ve bir modern kemik analiz edilmiştir. X ışınları toz difraksiyonu analizi sonucunda kemik yapısının esas olarak hidroksiapatit olduğu ancak bir kemikte yüksek düzeyde kireçlenmenin oluştuğu belirlenmiştir. Yaşlı kemiklerin organik madde ve azot içerikleri taze kemiklere göre daha az bulunmuştur. Stronsiyum ile çinko değişime en az yatkın elementler olarak tespit edilmiş ve bu sonuç geçmişte yaşamış toplulukların yeme alışkanlıklarını ve ekolojik sistemlerini yorumlamada kullanılmıştır. Yüksek stronsiyum değerleri ot oburlar için karakteristik iken, yüksek çinko değerleri et oburluğun göstergesi olarak bulunmuştur. İnsan kemiklerinde yapılabilecek sosyal statü belirlenmesi üzerinde özellikle durulmuştur. Baryum değerleri değişime çok yatkın bulunmuş, bu nedenle diyet analizinde yardımcı bit öge olarak kullanılamayacağına karar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 15 animal and 4 human bones from three different archaeological sites of Turkey and one modern bone were analyzed by using three different approaches, major, minor and trace element determination, organic matter and CO2 determination and X-ray powder diffraction analysis. X-ray powder diffraction analysis showed that bone structure was mainly hydroxyapatite and one sample had extremely high level of calcination. It was found that the ancient bones contained lower amount of organic matter and nitrogen than relatively younger bones. Strontium and zinc appeared to be the least sensitive elements to diagenesis, so they were used to interpret the dietary habits of past populations and their environment. High strontium values were characteristic of herbivorous diet whereas high zinc indicated the carnivorous diet. In that, social status for human skeletons were also taken into consideration in interpreting the results. Barium values were found to be effected by diagenetic changes therefore it is not useful for interpreting the dietary habits at the studied sites.