Bazı silikat minerallerinde organik katyon adsorpsiyonunu etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors affecting organic cation adsorption on some silicate minerals
  1. Tez No: 387032
  2. Yazar: CEYDA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada bazik yapıdaki bir boyarmaddenin (metilen mavisi) farklı kristal yapıdaki iki kil örneği (bentonit ve sepiolit) üzerindeki adsorpsiyonunu etkileyen bazı faktörler incelenmiştir. Bu amaçla, çözelti pH değerleri tampon çözeltiler kullanarak 1-12 arasında ve iyonik kuvvet değerleri elektrolit ilavesiyle 0,05-0,50 arasında değiştirilmiş, ayrıca kil örnekleri Na+ ve Ca2+ iyonları ile doyurulmuştur. Metilen mavisi adsorpsiyonu bir spektrofotometre yardımıyla incelenmiş ve adsorpsiyon verilerinin Langmuir izoterm modeline uyduğu saptanmıştır. Çalışılan killer için katyonla doyurma işleminin adsorpsiyon kapasitesini bir miktar yükselttiği, iyonik kuvvet artışının ise kapasiteyi azalttığı gözlenmiştir. pH değişiminin ise adsorpsiyon kapasitesi üzerinde belirgin bir etkisi olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of some factors on the adsorption of a basic dye (methylene blue) on different clay minerals (bentonite and sepiolite) were studied. For this purpose, pH values of solutions were changed within the range 1-12 by using buffer solutions and ionic strength values were changed within the range 0,05-0,50 by adding and electrolyte. Also clay samples were saturated by Na+ and Ca2+ ions. The adsorption of methylene blue was studied using a spectrophotometer and adsorption data were found to conform with the Langmuir isotherm model. The adsorption capacities of clay samples were found to increase by cation saturation and decrease by increasing the ionic strength. Changes in pH had no significant influence on adsorption capacity.