Seçilen bir arazide dinamik kompaksiyon uygulaması ve sap90 programı ile modellenmesi
  1. Tez No: 387039
  2. Yazar: UTKAN MUTMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada zemin iyileştirme yöntemi olan dinamik kompaksiyon metodu incelenmiştir. Arazide yapılan bir uygulama örnek olarak alınmıştır. Çalışmanın yapıldığı arazide zemin sıkılıklarının bölgesel olarak değişiklik göstermektedir. Arazide iyileştirme öncesinde ve sonrasında zemin özelliklerini tespit etmek için presyometre deneyleri yapılmıştır. Dinamik kompaksiyonla, arazi çalışması sonrasında, yeni dolgu alanında yapılan presyometre deneylerinin sonucunda 9 kata varan artışlar gözlenmiştir. Eski dolgu alanlarında bu artış yaklaşık 6 kat iken doğal zeminde ise 1.5 kat artış olmuştur. Bu da dinamik kompaksiyon metodunun gevşek kum tabakaları içeren zeminlerde oldukça iyi iyileştirme sağladığını, zeminin sıkılığı arttıkça iyileştirme miktarında azalma olduğunu göstermektedir. Ayrıca arazide yapılan dinamik kompaksiyon uygulaması SAP90 programı ile bilgisayarda modellenmiştir. Tokmak çapı, ağırlığı ve yüksekliği ile zeminin elastisite modülü, içsel sürtünme açısı ve yoğunluğu gibi modellemede gerekli değerler arazideki değerler ile aynı alınmıştır. Modelleme, tokmağın her bir düşüşü için ayrı ayrı yapılmıştır. Her düşüş sonunda tokmağın zemine giriş miktarı elde edilmiştir. Tüm düşüşler sonunda elde edilen tokmağın zemine giriş miktarları toplanarak toplam zemindeki sıkışma miktarı elde edilmiştir. Yapılan modellemede elde edilen sonuçlar arazideki dinamik kompaksiyon uygulamasından elde edilen arasında ortalama %16 fark vardır. Elde edilen bu iki değer arasındaki yakınlığı görmek için yapılan regresyon analizine göre korelasyon katsayısı 0.998 olarak bulunmuştur. Korelasyon katsayısının 1'e yakın olmasıyla, arazide bulunan değerlerle analizde bulunan değerler arasındaki yakınlık açıkça görülmektedir. Analizde elastisite modülünün her düşüşteki değişimi incelenmiştir. Buna göre ilk düşüş ile son düşüş arasında 11 kat artış vardır. Son iki düşüş arasında elastisite modülünde bir değişim olmamıştır. Tokmak şeklinin sıkışmaya olan etkisi de incelenmiştir. Arazideki uygulamada kullanılan ve SAP90 programı ile de modellenen daire şeklindeki tokmak, alanı ve malzeme özellikleri aynı olan kare şeklinde modellenmiştir. Daire tokmak modellenmesinde kullanılan zemin özellikleri ve tokmağın düşüş yüksekliği aynı alınmıştır. Yapılan modelleme sonucunda her iki tokmak ile elde edilen zemindeki sıkışma miktarları arasında % 1 farkın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dynamic compaction, which is a soil improvement method, is investigated in this study. Presuremeter tests are carried out in the area to determine the soil properties in the field before and after dynamic compaction. After dynamic compaction, in the new fill area, elasticity modulus is increased as much as 9 times. Modulus of elasticity is increased as much as 6 times for old fill area and 1.5 times for the natural ground. According to these results, it can be concluded that dynamic compaction is one of the best convenient method for the improvement of loose sand deposits. Dynamic compaction method is analysed with SAP90 program. Diameter, weight, height of the pounder and modulus of elasticity, internal friction angle, density of the soil which are required in the analysis, are used with the same quantities in the area. After each fall of pounder, the settlement in the soil is measured in the field and calculated by the computer analysis. After the analysis, total settlement is determined by adding each settlement. There is 16 % difference between the results of the analysis and the results of area application of dynamic compaction. The coefficient of the correlation is 0.998 according to this regression analysis. This shows the accuracy between the values in the field and the SAP90 analysis. Change in modulus of elasticity corresponding to each fall is determined. Modulus of elasticity from first fall to last fall is increased 11 times. Modulus of elasticity of the last two falls are not changed. The effect of shape of the pounder for dynamic compaction is also investigated. Circle shaped pounder which is used in the area application and which can be analysied with SAP90, is applied as the square type of pounder with the same area and the same type of the material. Soil properties and height of pounder fall is equal to circle shape pounder analysis. According to the results of the analysis, quantity of deformation between square and circle shaped pounder analysis is almost equal. After the application, it is found that there is 1 % difference in settlement between each two pounders.