Akciğer kanserli bir grup hastada yaşam kalitesi ve sağkalımın araştırılması
Quality of life and survival investigation in patients of lung cancer
  1. Tez No: 387040
  2. Yazar: TUĞBA GÖKTALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kliniğimizde akciğer kanseri tanısı alan 33 olgu yaşam kalitesi ve sağkalımı etkileyen faktörleri değerlendirmek için incelendi. Hastalar cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, malignite türü, tip tayini, hastalık evresi, başvurma yakınmaları, radyografi bulguları, tanı koyma yöntemi, serum LDH ve CEA düzeyi, tedavi ve yan etkileri, tedaviye yanıt yönünden değerlendirilerek bunların yaşam kalitesi ve sağkalıma etkisi incelendi. Zayıflama ve ağrının yaşam kalitesini etkilediği gözlenirken, ATS dispne skorlamasının KF-36'nın fiziksel fonksiyon alt ölçeği ile uyumlu olduğu saptandı. Metastaz varlığının ise depresyon yönünden yaşam kalitesini etkilediği saptandı. Tedavi sonrası progresyon gösterenlerde de yaşam kalitesinin etkilendiği görüldü. ECOG ve Karnofsky Performans skalalarının KF-36'nın fiziksel fonksiyon alt ölçeği ile uyumlu olduğu bulundu. Cerrahi tedavinin sağkalımı iyi yönde etkilediği saptanırken, plevral tutulum varlığının, tedaviye rağmen progresyon olmasının ve ileri dönemde metastaz ortaya çıkmasının sağkalımı kötü yönde etkilediği saptandı. Yaşam kalitesini ve sağkalımı etkilemesi beklenen zayıflama, ek hastalık varlığının, hastalık evresinin, başlangıçtaki metastaz varlığının, tümör tipinin ve tedavinin (cerrahi tedavinin sağkalıma etkisi dışında) belirgin etkisi saptanmadı. Bu nedenle akciğer kanserli hastalarda yaşam kalitesini etkileyen faktörleri belirlemek amacı ile sınırları daha belirgin hasta gruplarında ve daha çok hastanın dahil edildiği çalışmalarla bu faktörlerin etkisinin araştırılması gerektiği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In our clinic, 33 patients were examined to assess the factors affecting quality of life and survival of lung cancer. Patient gender, age, smoking, malignant type, type analysis, disease stage, resorting symptoms, radiographic findings, diagnostic methods, serum LDH and CEA, treatment and side effects, in terms of response to treatment assessed were examined their impact on quality of life and survival. Weakness and pain were observed to affect the quality of life, ATS dyspnea scoring was found to be compatible with the SF-36 physical function subscale.The presence of metastasis was found to affect the quality of life with depression. Progress after treatment was seen that affected in the quality of life.ECOG and Karnofsky Performance Scale was found that compatible with the SF-36 physical function subscale. Surgical treatment was effect for the better on survival.But the presence of pleural involvement, worsening despite treatment and presence of new metastases were found to adversely affect survival. Significant effect was not observed on quality of life and survival such as lost of weight, comorbid disease, the stage of disease, time of initial metastasis, tumor type and treatment (apart from the effect on survival of surgical treatment). It was therefore concluded that the impact of these factors should be investigated in the study of lung cancer patients to determine the factors affecting the quality of life purpose and limits patients more prominent and should be more patients were included.