Koroner endarterektomi ile birlikte uygulanan koroner arter bypass cerrahisinin mortalite ve morbidite üzerine etkisi, erken ve geç dönem sonuçları
- Tez No: 387050
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN KIRALİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Koroner endarterektomi myokardiyal iskeminin tedavisinde kullanılan ilk yöntemlerden birisidir. Kırk yıldan uzun süredir kan akımının, ileri derecede hasta koroner arterlerde, devamlılığını sağlamak amacıyla uygulanmaktadır. Koroner endarterektomi uygulanan hastaların, kısa dönem operasyon sonuçları hakkında bir çok çalışma mevcuttur. Koroner arter bypass cerrahisinin asıl amacı hastalıklı damarlara komplet revaskularizasyon yapmayı başarabilmektir. İnkomplet revaskularizasyon, yüksek mortalite ile ilişkilidir. Çalışmamızın amacı, koroner arter bypass cerrahisi ile birlikte uygulanan koroner endarterektominin, erken ve uzun dönem sonuçlarını, ko-morbid faktörlerin etkilerini, koroner endarterektominin morbidite ve mortalite üzerine etkilerini ve kontrol koroner anjiografi sonuçlarını analiz etmektir Çalışma grubumuzda hepsine koroner arter bypass cerrahisi ile birlikte koroner endarterektomi uygulanan 576 hasta dahil edilmiştir. Çalışma grubumuzun 48'ni atan kalpte koroner arter bypass cerrahisi uygulanan hastalar oluşturmaktadır Toplam 576 hasta ile yapılan çalışmada hastaların %77.3' ünü erkekler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Coronary endarterectomy was one of the earliest forms of therapy used to treat myocardial ischemia. It has been used for more than 40 years to improve blood flow to severely diseased coronary arteries. There is abundant information available about short-term operative outcomes of coronary artery endarterectomy. The main object of the coronary artery bypass surgery is to perform complete revascularization. Incomplete revascularization has high correlation with high mortality rate. The purpose of this study is to analyze the short and long term outcome, comorbid factors, implications on morbidity and mortality of coronary endarterectomy performed with coronary artery bypass surgery, control coronary angiographic results and the factors affecting the patency graft rate. 576 patients were included in our study. All of the patients had coronary endarterectomy performed with CABG. In 48 of the patients CABG were performed by the beating heart technique. 77% of the patients were male. Average age of the patients was 59,15 ± 10,06 years (min28-max82). All of the patients had diffuse vascular disease and could not sustain revascularization with conventional bypass technique. 614 coronary artery endarterectomies were performed. In 267 of them the endarterecomy was performed to the LAD, in 25 to D1 , in 112 to Cx and in 210 to RCA.