Çukurova Bölgesi doğal mera'larında yaygın olarak bulunan domuz ayrığı (Dactylis glomerata L.) bitkisinin genç salkımlarının in vitro kültürde eksplatat olarak kullanılma olanakları üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 38707
  2. Yazar: ERSİN CAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TUNCAY TUKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
42 ÖZET Bu araştırma, domuz ayrığı genç salkımlarının in vitro kültüründe genotip ve indüksiyon ortamına ilave edilen 2,4- D ( 2, 4-di kloro Fenoksiaseti kas i t ) konsantrasyonlarının kallus oluşumu vp bitki re jenerasyonuna etkilerini saptamak amacıyla sürdürülmüştür.. Araştırmada 10 -Farklı domuz ayrığı klonundan alınan 0.5-2 cm uzunluğundaki gene salkımlar -farklı 2,4-D konsantrasyonlarını içeren LS ortamında kültüre alınmıştır. Araştırma tesadüf parsellerinde bölünmüş parseller deneme desenine göre düzenlenmiştir. Ana parselleri klanlar, alt parselleri ise 2,4-D konsantrasyonları oluşturmuştur. Her bir deneme varyantı dört kez tekrarlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular asaÇjıda özet 3 enmi st i r. t) «alius indüksiyon oranı klonlara baQli olarak önemli derecede değişmiştir. 4 nolu klondan alınan salkım segment! eri en yüksek kallus indüksiyon oranını (*/. 82,8) göstermesine karşılık, 3 nolu klondan alınan salkımlar en düşük ortalama kallus indüksiyon oranını ('/. 4,7) göstermiştir.. İncelenen 2,4-D konsantrasyonlarının kalus indüksiyon oranına etkileri istatistiksel olarak önemli farklılık göstermemiştir. En yüksek kal lus indüksiyon oranı (*/, 39,4) 5 mg/1 2,4-D içeren ortamda elde edilmiştir. 2) Petri kutusu başına oluşan kal lus aQirliQi klonlara bağlı olarak önemli derecede değişmiştir. Genellikle, yüksek kallus indüksiyon oranı gösteren klanlardan yüksek kail us ağırlığı delerleri elde edilmiştir. Farklı 2,4-D konsantrasyonlarının kallus ağırlığı üzerine etkileri istatistiksel olarak önemli derecede farklılık göstermemiştir. 3) Rene salkımlardan direkt sürgün indüksiyon oranı klonlara bağlı olarak ö nem bir farklılık göstermemiştir.43 Genel iki e, klanların kallus indüksiyon oranları ile sürgün i ndüksiyon oranları arasında olumsuz bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Sürgün indüksiyon oranı 2, 4 - 0 konsantrasyonu a bağlı olarak önemli derecede farklılık göstermiştir. 2,5 ve 7.5 mt)/l 2,4- D konsantrasyonlarında 5 mg/1 ve 10 mg/l'ye göre önemli derecede daha yüksek sürgün indüksiyon oranı elde edilmiştir. 4) f3enc salkımlardan bitki re jenerasyonu hem kallustan hem de direkt sürgün indüksiyonu yolu ile gerçekleşmiştir. Klanlara bağlı olarak salkım segmenti basına oluşan bitkicik sayısı 1,266 ile 0,109 arasında değişmiştir. Farklı 2,4-D konsantrasyonlarının rejenerasyon oranı Öderine etkisi istatistiksel olarak -Farklılık g ö s t e r m e m i s t ir. 5? Re jenerat 1 ar da her hangi bir kromozom sayı değişikliyi ve fenotipjk değişikliğe rastlanmamıştır. 6) Araştırma sonuçlarına dayanark, domuz ayrığı genç salkımlarının in vitro kültüründe direkt sürgün oluşumu yoluyla rejenerasyon için 2,5 mg/1 2,4-D ilave edilmiş LS ortamının kullanılabileceği, kalus indüksiyonu için en uygun 2,4-D konsantrasyonunun ise 2,5 mg/1 ile 5 mg/1 arasındaki konsantrasyonların denenmesi ile başka bir araştırmada saptanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
44 7 = SUMMARY This study was conducted to determine the effects of genotyp and concentrations of 2,4-D (2, 4-di chlorophenoxy- acetic acid) on the callus induction and plant regeneration from immature inflorescences of orchardgrass ( Dactyl is £lJj2£uf^L3.til '- 5 In the study, immature inflorescences with a length 5- 20 mm from the 10 clones of orchardgrass were cultured on LS-medium supplemented with different concentrations of 2,4-D (2.5 mg/1, 5 mg/1, 7.5 mg/ and 10 mg/1). The experiment was arranged in a split plot design with four rep 1 i cat i ons. The results of the study were summarized as following; 1) The callus induction rate was significantly influenced by the clones. The clone 4 showed the highest averaged callus induction rate (82.8 "A), while the clone 3 gave the lowest, averaged callus induction rate (% 4.7). The callus induction rate was not significantly affected by the concentrations of 2,4-D. The highest mean callus induction rate (*/. 39.4) was obtained from the inflorescences cultured on the medium supplemented with 5 mg/1 2,4-D. 2> Callus weight per petri dish varied significantly depending on the clones. Generally, The clones with a high callus induction rate showed high callus weight per petri dish. The callus weight per petri dish was not significantly influenced by the concentrations of 2,4-D. 3) The shoot induction rate did not significantly vary depending on the clones. Generally, there were a negative relationship between the callus induction rates and shoot induction rates of the c lories. The shoot induction rate was significantly affected45 by the concentrations of 2,4-P. The inflorescence segments cultured on the mediums supplemented with 2.5 rng/1 and 7.5 mq/1 of 2,4-D showed significantly higher shoot induction rates than those cultured on the mediums supplemented with 5 mq/1 and 10 rng/1 of 2,4-0. 4) The plant regeneration from the immature inflorescence segments of orcharckjrass was occured by the callus differentiation and the direct shoot development through morphological transformation in spikelets. The number of regenerated plantlets per inflorescence segment varied from 0.109 to 1.266 depending on the clones. The regeneration rate was not significantly influencend by the concentrations of 2,4-D. 5) The regenerated plant: lets did not show any c h y o m o s om a 1 a n d p h e no t y p i ra I c h a n g e s. 6) Ab a result of the study, it was concluded that the immature inflorescences of orchar dgt- ass can be cultured on the LS-medium supplemented with 2.5 rng/1 2,4-D for the plant regeneration through direct shoot formation. In addition to this, the most proper concentration of 2,4-D for the callus induction should further be determined by another research in which the 2,4~-D concentration will vary between 2.5 mg/1 and 5 rng/1.