Kur'an'da egemenlik meselesi
The problem of authority in the quran
  1. Tez No: 387070
  2. Yazar: ZÜBEYİR BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tez giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, öncelikle modern siyaset biliminde, egemenlik konusu tahlil edilerek bu konudaki genel teoriler verilmeye çalışılmıştır. Birinci bölümünde ise Kur'an'da egemenlik ana başlığı altında, İslam-Siyaset ilişkisi, İslam'ın dünya görüşü, Kur'an'da siyasal iktidar ve iktidarın kaynağı, Allah'ın mutlak (ontolojik) egemenliği ve bu egemenlik karşısında insanın durumu, insanın yeryüzündeki bireysel ve toplumsal konumu, Kur'an'ın sosyal ve siyasi hayatı yönlendirmesi incelenmiştir. Bilindiği gibi, Kur'an'da siyaset konusunda özgürlük, eşitlik ve danışma ilkeleri önerilmiştir. Bireysel, toplumsal ve dini özgürlük İslam'da siyasal iktidarın koruması gereken ilkelerdir. Bu ilkeler, dokunulmaz olarak kabul edilir. Bu bağlamda siyasi otorite ve yönetim dinin zorunlu ilkeleri değildir ve dinin özüyle ilgili değildir. İslam siyasal iktidarı ve yönetim işini bazı ilkeler çerçevesinde Müslümanlara yani insana bırakmıştır. Kur'an insandan adalet ve ahlak ilkelerine dayanan bir sistem kurmalarını ister. Bu çerçevede Kur'an'da ana ilkeler verilmiş, temel hedef gösterilmiş ve süreç içinde bu amacı gerçekleştirmesi istenmiştir. Kur'an'da ortaya konan bu ilkeler her dönem ve mekân için geçerlidir. Bunların bazıları“iyiliği emretmek kötülüğü yasaklamak”,“emaneti ehline vermek”,“adaletle hükmetmek”ve“toplumu ilgilendiren hususlarda müzakere”kuralıdır. İkinci bölümde Müslüman düşüncesinde siyasal egemenlik model izahları incelenmiş, İslam öncesi Arap toplumundan başlayarak Peygamber, İlk dört halife ve Emeviler dönemine geçişe kadar olan dönemin pratikleri ve günümüzdeki düşünceler verilmiştir. Sonuç bölümünde siyasal iktidar kavramı ve İslam'daki yerinin genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Bize göre İslam siyasi iktidarı ve düzenlemeleri insana bırakmıştır. Her dönemde Müslümanlar bunu kendi dönelerinin şartlarına göre Kur'an'ın belirlediği temel ilkeler doğrultusunda yapacaktır. Bu düzenleme bu konudaki başarılarına bağlıdır ve sorumlulukta kendilerine aittir.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of two ch apt ers exc1uding introducticn. in the introdudion we discussed the main roncepts on authority, politics and their placeis in Islamic literatüre. In the first chapter the problem of authority in the Quran has been deaIt with. Besides, same subjects such as the relationship between Islam and Politics, the vi ewp oi nt of Islam, the source of political power, the antological (absolute) authority of Gad and the sitiuation of man versus this authority and the posttion of man in the world individualy and sodaly have been treated of. As is known, Quran ronstituting the last chain of revealed religions aims at guiding human beings. According to the Quran God created man as a suprerne being as distirıct from other creatures. But this supremacy, on the other hand, impute him responsibility which other creatures have not got. Quran regards human beings as the inheriters of the world But only those who deserve this inheritance get it. Gad eritrustes human beings with cunsctructing the world so 1ang as they don't distort themselves morally. This imply that, in the last anal aysi s, the duty and responsibihty belong to man. Accordingly, the most impartant aspect of creating morally good community is to elect and to inspect the rulers consciously. In general, the pelttical system that Quran submits reIies on the principles of freedan, equality and concensus. Individual, social and religious liberty accornplish the basis of authority in Islam. These principles are regarded as untouchable. In this cantext, though necessary, political authority and government are not the inevitable principles of religion and they den it ccrrespcnd the essence of religion. Islam has left the most suitable form of govennent to the Muslims with reference to their well being. What God wants from his servants is to ettablish a system which rests on ethical and just basis. Quran gave human beings the main principles, shcwed them the goal and wanted them to make prclcnged necessary legislations to get this aim. The principles Quran laid down are valid for an places and times. Same of these are“to propagate good and to prevent evil”,“to submit the deposits to quallified persons”,“to [udge with [ustice”,“to hold a consultation in aff'airs conceming the community”, etc. In the second chapter, same models of political authotity in Islam have been tackled, Besi d esı same proposals with regard to these models, especially nowadays have been made. We know that, in recent two centuries the political thought has been the main preocupation of entellectual Muslims, The reason for this is that Islamic World was and still are under the influence of Western World. Nowadays some Islamic revitalizirıg movements have resurged. This process is going on eithher guestioning the historical tradition and political systems presented by Western world. My thesis ends with a conclusion. Here we have made a general evaluaticn en political authority and its place in Islam We concluded that Islam left the political arrangement to man. Muslims, all in their own periods, earry this dutyaccording to their conditions in conformiy with the general prindples of the Quran. In this context, the whole responsibility will be carried on the shoulder of the Muslims. The significant point to be kept in mind is that to obtain the polincal power doesn't mean that in this way became a State. Far, practices of muslims is in no way the same as the religiaı itself. But these practises may take same charaderictics from the religion.