Tüketicilerin etnosentrik eğilimlerinde rolü olan faktörlerin etkisinin incelenmesi: Kars ilinde bir uygulama
Investigation of impact of the factors that have a role in consumers' ethnocentric tendencies: An application in Kars
  1. Tez No: 387085
  2. Yazar: YAĞMUR TARHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT GELİBOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yabancı bir ürün satın almanın ahlaki açıdan uygunluğunun tüketiciler tarafından değerlendirilmesi olarak ifade edilebilen tüketici etnosentrizmi, satın alma tercihlerinin anlaşılabilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, menşe ülke etkisi ve sosyo-psikolojik faktörlerden olan yabancı kültürlere açıklık, kolektivizm/bireycilik ve muhafazakârlığın tüketici etnosentrizmi üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada, Kars ili kent merkezindeki tüketicilerden anket yoluyla veri toplanmış ve bu veriler SPSS 18 paket programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizlere göre menşe ülke etkisinin, kolektivistliğin ve muhafazakârlığın tüketici etnosentrizmi üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consumer ethnocentrism that is evaluated of suitability on moral grounds of buying foreign a product by consumers is important for understanding their purchasing preferences. The aim of this study is to research the effect of country of origin and socio-psychologic factors consist of cultural openness, collectivism/individualism, conservatism on consumer ethnocentrism. In the study, data were gathered through a survey technique from consumers in the city center of Kars and these data were analysed by using SPSS 18. According to analysis, there are impact of country of origin, collectivism/individualism and conservatism on consumer ethnocentrism.