Laparoskopik kolesistektomide umbilikal trokar yerinin kapatılmasında alternatif bir yöntem
An alternati̇ve method of umbilical trocar site closure in laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 387092
  2. Yazar: YUSUF YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada kolesistektomi gereken safra kesesi hastalığı olan 100 hastaya laparoskopik kolesistektomi ameliyatı yapıldı. A Grubunda (n=50) umbilikal trokar yeri primer elle kapatıldı. B Grubunda (n=50) Berci iğnesi kullanılarak umbilikal trokar yeri kapatıldı. Berci iğnesiyle kapama yönteminin intraoperatif, erken ve geç postoperatif komplikasyonlar üzerine etkisi, trokar yeri kapama süresine etkisi ve güvenirliği araştırıldı. B Grubunda umbilikal trokar yeri kapama süresi daha kısa bulundu (P=0.005). B Grubunda erken postoperatif komplikasyonlar daha fazla gözlendi (p=0.003). Gruplar arasında intraoperatif ve postoperatif komplikasyonlar arasında bir fark bulunmadı. İki gruptada mortalite gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
In this study, 100 laparoscopic cholecystectomy were performed in patients with symptomatic cholelithiasis. Trocar site was closrd manually in the traditional way in group A (n=50). In Group B, umbilical site closure was performed with Berci needle (n=50).The effects of closure method with Berci needle on intraoperative, early and late postoperative complications, trocar site closure time and safety of this method was evaluated. Umbilical trocar site closure time was shorter in Group B(P=0.0005). Early postoperative complications were observed more frequent in Group B(P=0.003). There was no difference in intraoperative and late postoperative complications between the two groups. There was no mortality in both groups.