Epidural analjezi ile doğumun travay ve fetüs üzerine etkileri
Effects of epidural analgesia on the mother and the newborn during labor
  1. Tez No: 387091
  2. Yazar: SÜLEYMAN MURAT BAKACAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZAY ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın amacı, %0.2 ropivakain kullanılarak yapılan epidural analjezinin anne, yenidoğan ve doğum üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. METOD Bu çalışma Temmuz 2003 ve Nisan 2004 tarihleri arasındaTürkiye, Istanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya bebelik haftaları 37-41 arasında olan 80 gebe kadın katılmıştır.Kırk olguya epidural anajezi verilirken (1. Grup), kontrol grubu da 40 olgudan oluşmuştur (2. Grup). Hastaların doğum eylemi süresi ile başlangıç, 15., 30., 45. ve 60. dakikalardaki sistolik ve diastolik basınçları ile birlikte dakikadaki solunum sayısı, nabız, fetal kalp atımı ve motor blok varlığı belirlenmiştir. Doğumu takiben umbilikal kord kan gazı değerlendirmesi ile 1. ve 5. dakikalardaki Apgar skorları da kaydedilmiştir. Ayrıca doğum şekli, yan etkiler ve epidural analjezi komplikasyonları da kaydedilmiştir. BULGULAR Hastaların ortalama yaşı 24.79 +/- 4.72 olarak saptanmıştır. Tam servikal dilatasyondan doğuma (2. Faz) kadar geçen süre 1.
Özet (Çeviri)
To evaluate the effects of epidural analgesia using 0.2% Ropivacaine on the mother, newborn and during labor. METHODS This study was conducted at the Zeynep Kamil Obstetric, Gynecology, and Pediatric Research and Training Hospital in Istanbul, Turkey, between July 2003 and April 2004. Eighty pregnant women of 37-41 weeks' gestation were enrolled in the study. Forty cases received epidural analgesia (group 1) and the control group composed 40 cases (group 2). Duration of labor, systolic and diastolic blood pressures at initial, 15th, 30th, 45th and 60th minutes, and number of breathing per minute, pulse rates, fetal heart rates and presence of motor block were recorded. Blood gas assessments from the umbilical cord, 1st and 5th minute Apgar scores were noted following the delivery. Way of delivery, adverse effects and complications of the epidural analgesia were recorded. RESULTS Mean age of the cases was 24.79 +/- 4.72 years.