Normal endometrium dokusunda nükleer faktör-kappa b' nin menstrüel siklus fazlarına göre ekspresyonunun değerlendirilmesi
Expression of nuclearfactor-kappa b (nfκb) in normal human endometrium during different menstrual cycle phases.
  1. Tez No: 387107
  2. Yazar: TUĞBA ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. HÜSEYİN AYDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ ve AMAÇLAR İnsan endometriumu her menstrual siklusta ve aynı zamanda erken dönem gebelikte temelinde endokrin-immün interaksiyonların olduğu, doku onarımı ve rejenerasyonu, inflamasyon, anjiyogenez, blastokist implantasyonunu içeren özel moleküler yolakların kontrolü altında siklik dönüşümler geçirir. Nükleer faktör-kappa B (NFκB) inflamasyon, immünite, hücresel adezyon, hücre çoğalması, apopitozis ve anjogenezis gibi olaylarda kilit rol oynayan bir transkripsiyon faktörüdür.Proinflamatuar genleri regüle etmek yanında menstruasyon ve implantasyon gibi inflanasyon proseslerinin rol oynaması muhtemel olan reprodüktif mekanizmalarla ilişkili olabilir. YÖNTEM ve GEREÇLER Sağlıklı, herhangibir endometrial patoloji öyküsü olmayan kadınlardan elde edilmiş olan endometrial örnekler (n=31) üzerinde fosforile NFκB(p- NFκB ve total NFκB için immunohistokimyasal boyama yöntemleri kullanılarak menstrüel siklusun değişik fazlarında bu moleküllerin hücresel ekspresyonu endometrial glanduler epitel ve stromal hücrelerde araştırıldı. Boyanma intensiteleri HSCORE yöntemi kullanılarak semikantitatif olarak analiz edildi.İstatistiksel analizler One-Way ANOVA kullanılarak yapıldı. SONUÇLAR İmmünolojik boyanma glanduler ve stromal hücrelerde fosfo-NFκB için daha çok nükleer olarak gerçekleşirken, total NFκB için boyanma yoğunluğu hem nükleer hem da stoplazmik olarak gerçekleşti.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the differential regulation of Nuclear factor-kappa B (NFκB) as a transcription factor in human endometrium during different menstrual cycle phases. Design :Invitro laboratory study using human endometrial tissues Setting: Yale University School of Medicine Department of Obstetrics and Gynecology and Reproductive Sciences Research Laboratories Patients:Healthy adult human endometrial tissues at different menstrual cycle phases. Intervention(s):Endometrial tissues from healthy women were extracted and undergone immunostaining. Main Outcome Measure(s):Expression levels of NF-κB in human endometrium at different cycle phases with use of immunohistochemical staining for NF-κB, semiquantitative histological scoring (H-SCORE). Results:Immunostaining revealed that phospho-NFκB was mostly nuclear, while total NFκB was cytoplasmic and nuclear in both stromal and glandular cells.