Klasik türk musikisinin konya türkülerine etkilerinin araştırılması ve türkülerin notasyonu
Researching the effects of classical turkish music to konya folk songs and notation this songs
  1. Tez No: 387108
  2. Yazar: HÜSEYİN SERDAR ÇAKIRER
  3. Danışmanlar: PROF. M. SALİH ERGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, klasik Türk musikisinin Konya türkülerine etkilerinin araştırılması amaç edinilmiştir. Öncelikle Konya tarihi içerisinde bilinen musikiler ele alınıp incelenmiş, bu musikilerin Konya türkülerine etkilerinin nasıl ve ne şekilde olduğu üzerinde durulmuştur. Konya tarihindeki bu musikiler incelenirken konu hakkında mevcut kaynaklar taranmış, Konya içerisinde musiki ile uğraşan tecrübeli musikişinaslarla yapılan görüşmeler sonucu konu ile ilgili bilgiler temin edilmiştir. Yüksek lisans tezinde kaynak araştırması ve musikişinaslardan edinilen bilgiler doğrultusunda şu sonuçlara varılmıştır. Her şeyden önce klasik Türk Musikimiz bir bütün olup birbirleri aralarında bir etkileşmenin söz konusu olduğu fikrine varılmıştır. Özellikle Mevlevi Musikisinin Konya türküleri üzerinde derin izlerinin olduğuna kanaat getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, it is aimed to research the effects of classica türkish music on konya folk songs. Firstly, all the known music in the history of konya was studied and then i dwelt on how and in what ways they effected konya folk songs. While studying this music in the history of konya, all the resources on this subject were searched and the knowledge on this subject was gained as the result of the interviews thet i had with the experienced musicians that are engaged. At the end of all this interviews with the musicians and resource searching, i came to the following conclusion: Our classical Türkish music and folk songs are the parts of a whole and i came to the conclusion that there is an interaction between them. Especially, i am of the opinion that Mevlevi Music, that is the relligious form of the classical Türkish music has some deep marks on konya folk songs.