Multivariate statistical optimazation of enzyme immobilization onto solid matrix using central composite design
Merkezi kompozit tasarım kullanılarak enzimlerin katı faza sabitlenmesi koşullarının çok değişkenli istatistiksel optimizasyonu
  1. Tez No: 387127
  2. Yazar: TUĞBA ARPAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR, DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞANLI MOHAMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Son yıllarda, bilim adamları enzim dayanıklılığını arttırmak ve üretim maliyetini azaltmak amacı ile birçok alternatif yöntem kullanmaktadırlar. İmmobilizasyon tekniği diğer yöntemlere ve çözünmüş enzime oranla sahip olduğu avantajlardan dolayı bilim adamlarının dikkatini çekmektedir. İmmobilizasyon prosesi birçok faktörden etkilenmektedir bu sebepten dolayı prosesin başarısını arttırmak için optimum koşulların bulunması önemlidir. Protein konsantrasyon tayini Bradford yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Bu yöntemin hassasiyetini ve doğruluğunu arttırmak için çok değişkenli kalibrasyon methodları ile birleştirilerek kullanılmıştır. Çok değişkenli kalibrasyon için Genetic Ters En Küçük Kareler (GILS) ve Kısmi En Küçük Kareler (PLS) yöntemi kullanılmıştır. Protein konsantrasyonu için kalibrasyon modeli oluşturulmuştur ve standard kalibrasyon hatası (SEC) ve standard tahmin hatası (SEP) hesaplanmıştır. Kullanılan çok değişkenli kalibrasyon yöntemi sonuçları birbirleri arasında ve tek değişkenli kalibrasyon yöntemi sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada enzim immobilizasyonu sığır serum albumin (BSA) kullanılarak yapılmıştır. Sığır serum albumin kitosan nanoparçacıkları üzerine immobilize edilmiştir. Merkezi kompozit dizayn kullanılarak kitosan konsantrasyonu, sıcaklık, pH ve immobilizasyon sıcaklığı gibi faktörlerin optimum değerleri ve birbirleri ile etkileşimleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, scientist have been used alternative technology in order to increase enzyme stability and also reduce the cost of production of enzyme. Immobilization methods have attracted the attention of scientists due to its advantages in comparison with soluble enzyme or other methods. Immobilization process can be affected by many factors for this reason it is important to optimize the effective factors in order to enhance success of this process. In preliminary studies, Bradford protein assay was used for determination of protein concentration. In order to increase sensitivity and accuracy of this assay, Bradford protein assay was combined with a multivariate calibration methods. Genetic Inverse Least Squares (GILS) and Partial Least Squares (PLS) were used for multivariate calibration. Calibration model was constructed for various concentration of Bovine Serum Albumin (BSA). Standard Error of Calibration (SEC) and Standard Error of Prediction (SEP) were calculated and results of multivariate calibration method were compared with univariate calibration methods and each other. In this study, the bovine serum albumin immobilization studies were carried out. The bovine serum albumin was immobilized on chitosan nanoparticles and effective factors such as chitosan concentration, immobilization time, pH and temperature were optimized by using central composite design (CCD). Central composite design is used to investigate interaction between these parameters and to find the optimum values of effective factors.