A research on a reconfigurable hypar structure for architectural applications
Mimari uygulamalar için hareketli hiperbolik paraboloit strüktürler üzerine bir araştırma
- Tez No: 387135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mimarlar özgün tasarım yaklaşımlarını güçlendirebilmek adına diğer disiplinlerden gelecek bilgilere, yeniliklere açık olmalı bu bilgileri kendi tasarımları ile bütünleştirebilmelidirler. Bunun sonucunda ortaya çıkan hibrit ürünler, daha zengin olup, disiplinlerin ayrı ayrı sahip oldukları potansiyelleri artırmaktadır. Kinetik tasarım, mimaride özgün uygulamalar yaratmanın bir yoludur. Hareketli (kinetik) yapıların günümüz durağan yapılarına göre birçok avantajı vardır. Günümüzde var olan birçok durağan yapı değişen ihtiyaçlara cevap verememekte ve iklimsel değişikliklere adapte olamamaktadır. Hareketli yapı veya yapı bileşenleri mimarlığın değişen ihtiyaçlara adapte olabilme becerisini artırmaktadır. Bu tezin temel amacı; mimariyi bambaşka bir bilim dalı olan mekanik bilimi ile harmanlayarak, günümüz mimarlığının ihtiyaçlarını karşılayan hareketli, özgün bir yapı elemanı tasarlamaktır. Dört çubuğun dört döner mafsalla bir araya getirilmesinden oluşan üç boyutlu Bennett mekanizması ve çizel yüzeylerin üretim yönteminden yararlanılarak yeni bir mekanizma geliştirilmiştir. Yeni mekanizmanın mafsal imalatı çok basit olup ve hareket kabiliyeti sınırsızdır. Ayrıca, yeni mekanizma istenilen her tür hiperbolit paraboloit biçimini alabilmektedir. Çalışmada; üretilen yeni mekanizmanın, mekanizmaya eklenen ara çubuklara monte edilen kaplama malzemesi ile hareketli üst örtü olarak kullanılabileceği öngörülmüştür. Tezde, konuşlanabilir yapılara, çizel yüzeylere, temel mekanizma bilgisine ve Bennett mekanizmasının özelliklerine kapsamlı bir şekilde yer verilmiştir. Bennett mekanizmasından esinlenerek oluşturulan yeni mekanizma ve bu mekanizma ile oluşturulan mimari üst örtü, yapılan maketler ve kinematik diyagramların yardımı ile anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kinetic design strategy is a way to obtain remarkable applications in architecture. These kinetic designs can offer more advantages compared to conventional ones. Basic knowledge of different disciplines is necessary to generate kinetic designs. In other words, interdisciplinary studies are critical. Therefore, architect's knowledge must be wide-ranging in order to increase novel design approaches and applications. The resulting rich hybrid products increase the potential of the disciplines individually. Research on kinetic structures shows that the majority of kinetic structures are deployable. However, deployable structures can only be transformed from a closed compact configuration to a predetermined expanded form. The motivation of the present dissertation is generating a novel 2 DOF 8R reconfigurable structure which can meet different hyperbolic paraboloid surfaces for architectural applications. In order to obtain this novel structure; the integration between the mechanism science and architecture is essential. The term reconfigurable will be used in the present dissertation to describe deployable structures with various configurations. The novel reconfigurable design utilizes the overconstrained Bennett linkage and the production principals of ruled surfaces. The dissertation begins with a brief summary of deployable structures to show their shortcomings and their lack of form flexibility. Afterward, curved surfaces, basic terms in mechanisms and overconstrained mechanisms were investigated. Finally, a proposed novel mechanism which is inspired from the basic design principles of Bennett linkage and the fundamentals of ruled surfaces are explained with the help of kinematic diagrams and models.