Investigation of gas sensing properties of nanoparticles functionalized with ferrocene molecules
Ferrosen molekülleri ile fonksiyonel hale getirilmiş nanoparçacıkların gaz sensör özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 387134
  2. Yazar: ABDURRAHMAN HALİS GÜZELAYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENVER TARHAN, PROF. DR. SALİH OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, ferrosen molekülleri ile fonksiyonelleştirilmiş çok-duvarlı karbon nanotüplerin (ÇDKNT) ve demir oksit nanopartiküllerinin gaz algılama özellikleri akustik dalga ve elektriksel ölçüm tabanlı teknikler ile incelenmiştir. Ticari olarak temin edilen yüzeyine doğrudan amin grupları bağlı çok-duvarlı karbon nanotüpler kovalent olarak ferrosen molekülleri ile fonksiyonelleştirilmiştir. Fe3+ ve Fe2+ katyonları içeren tuzların alkali eşçökelmesi ile sentezlenen demir oksit nanopartikülleri ferrosen molekülleri ile fonksiyonelleştirilmiştir. Modifiye edilen her nanopartikülün 3 mL etanol içerisinde dispersiyonları hazırlanmış ve yeterli homojenliği sağlamak için ultrasonik banyoda 12 saat boyunca karıştırılmıştır. Sonrasında bu dispersiyonların her birinden 5μL alınarak, altın kaplı AT-kesim kuvars kristal mikroterazi (QCM) ve 3 μm tarak aralıklı altın birbirine geçmiş taraklı cam elektrotlar damlatma metodu ile kaplanıp, bunu takiben ince-film oluşumunu sağlamak üzere elektrotlar sıcak levha üzerinde 60 °C'de 30 dakika boyunca kurutulmuştur. İnce-film kaplı elektrotlar, bu elektrotlardan QCM ve elektriksel sinyalleri almak için özel olarak tasarlanmış elektromanyetik alan korumalı ve hermetik ölçüm hücresi içinde, bilgisayar kontrollü bir kütle akış metre dizisi aracılığı ile önceden belirlenen zaman aralıklarında hacmen %0 ve %100 arasında döngüsel olarak değişen konsantrasyon seviyelerinde CO, CO2, O2 ve neme maruz bırakılmıştır. İnce-film kaplı QCM elektrotların gaz duyarlılık tepkileri, titreşen kuvars kristalin doğal rezonans frekansındaki kayma ölçülüp, bu değer Sauerbrey bağıntısı uyarınca adsorplanan kütle hesaplanarak belirlenirken, birbirine geçmiş taraklı elektrotlardan alınan tepkiler ise 1.0000 mA limit akım değeri altında ince-film kaplamanın direncindeki değişimler ölçülerek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, gas sensing properties of ferrocene functionalized multi-wall carbon nanotubes (MWCNT) and iron oxide nanoparticles were investigated via acoustic wave and electrical based techniques. Commercially obtained multi-wall carbon nanotubes having amine functional groups grafted directly onto their surfaces were covalently functionalized with ferrocene molecules. Iron oxide nanoparticles synthesized by the alkaline coprecipitation of ferric and ferrous salts were functionalized with ferrocene molecules. Dispersions of each modified nanoparticle in 3 mL ethanol were prepared and sonicated for 12 h in order to ensure adequate homogeneity. 5 μL from each of these dispersions were then drop-cast onto AT-cut gold coated quartz crystal microbalance (QCM) and gold interdigitated (IDE) glass electrodes with 3 μm interdigit spacing followed by drying on hotplate at 60 °C for 30 min to deposit thin-films. The thin-film coated electrodes were exposed to alternately varying concentration levels of CO, CO2, O2 and humidity ranging from 0 vol% to 100 vol% in predetermined intervals by a computer controlled mass flow meter array in an electromagnetically shielded and hermetically sealed measurement cell specifically designed to acquire QCM and electrical signals from the electrodes. Gas sensor responses of the thin-film coated QCM electrodes were assessed by measuring the frequency shift of the vibrating quartz crystal from its natural resonance frequency and evaluating that value into adsorbed mass according to Sauerbrey relation, whereas, responses from the interdigitated electrodes were assessed by measuring the resistance changes through the thin-film coating under a compliance current value of 1.0000 mA.