Energy efficient retrofitting of historical buildings: A case study on the building of Basmane Semt Merkezi - İzmir
Tarihi binaların enerji verimli iyileştirilmesi: Basmane Semt Merkezi binası - İzmir örnek çalışması
  1. Tez No: 387139
  2. Yazar: CEM DOĞAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN GÖKÇEN AKKURT, DR. ZEYNEP DURMUŞ ARSAN, DOÇ. DR. SELİM SARP TUNÇOKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mimarlık, Energy, Mechanical Engineering, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Binaların enerji kullanımındaki payı dikkate alındığında, enerji tasarruf potansiyelinin yüksek olduğu ve bu alanda yapılacak olan verimlilik çalışmalarının enerji tüketimini azaltacağı belirtilmektedir. Yeni yapılacak olan binalarda, enerji verimliliği hususu dikkate alınırken, mevcut binalarda ise enerji verimli iyileştirme çalışmalarına hız verilmiştir. Tarihi binalara bu kapsamda yapılacak olan enerji verimliliği çalışmalarında mevcut binalara yapılan uygulamalarla müdahalede edilmemesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu nedenle, enerjinin korunmasının yanında tarihi binaların kültürel ve mimari miraslarının korunması da önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın öncelikli amacı, tarihi, mimari ve kültürel değeri olan binalarda yapılabilecek enerji vermliliği çalışmalarında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini disiplinlerarası yaklaşımla belirtilmek, örnek bir çalışma ile uygulamalı olarak göstermektir. Çalışmada, İzmir'in Basmane semtinde bulunan tarihi Basmane Semt Merkezi binası incelenmiştir. Yapılacak olan enerji verimli iyileştirmelerin etkisinin hesaplanması için detaylı bina enerji simülasyonu (DesignBuilder) kullanılmıştır. Binanın geçmiş dönem enerji tüketim değerleri, elektrik faturaları ve yakıt tüketiminden yola çıkarak hesaplanmıştır. Bina enerji simülasyonu, iç ortam sıcaklıkları ve enerji tüketimi simülasyon sonuçlarının gerçek verilerle karşılaştırılması ile kalibre edilmiştir. Yapılacak olan enerji verimli iyileştirmelerin, binanın tarihi, mimari ve kültürel miras değerleri üzerindeki riskleri disiplinlerarası bir yaklaşım ile değerlendirilmiş, bu değerlere uygun olmayan iyileştirmeler elenmiş ve uygun olanlar üç iyileştirme paketi altında toplanarak enerji tüketimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Sonuçlar, bu yaklaşımla binanın mimari ve kültürel miras değerlerine zarar vermeden %41'lik bir enerji tasarrufu sağlanabileceğini göstermiştir. Ayrıca iyileştirmelerin bileşik etkileri, tekil etkilerinin toplamı ile karşılaştırılmış ve sonuçlarda oluşabilecek farklılıkların ekonomik hesaplamalarda hatalara yol açabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Buildings account for 40% of total energy consumption in the European Union yet at the same time it is foreseen that they have a considerable energy saving potentials. Along with the issued energy efficiency related laws and regulations, energy efficient retrofitting applications of the existing buildings are getting increased and the new buildings are built considering the energy efficiency issues. At this point, historical buildings should be treated different than contemporary ones when energy efficient improvements matter. Therefore the specifications adding value to the historical buildings require attention and well-preservation while saving energy. The purpose of this study is to denote how the energy efficient retrofitting in historical buildings should be managed in a transdisciplinary way with a case study conducted on a historical building, Basmane Semt Merkezi-İzmir. A detailed building energy simulation tool, DesignBuilder, was used to determine the impacts of the energy efficient retrofits. The actual energy consumption of the case building was calculated obtaining the utility bills regarding electricity and heating fuel consumption. Building energy simulation tool was calibrated by comparing of the measured and simulated indoor air temperatures and total energy consumptions. The inappropriate retrofits, which contradict to the heritage and cultural values, were eliminated with an interdisciplinary approach. Later appropriates retrofits were gathered into three packages to evaluate their effects on the energy consumption. The results show that energy saving up to 41% can be obtained without damaging the heritage values. Besides, the results of combined and aggregated effects of single retrofits show considerable alterations that might cause errors in economical calculations.