Tokat yöresi büyük toprak grublarında amonyum fiksasyonu ve amonyum fiksasyonunu etkileyen bazı etmenler
  1. Tez No: 38718
  2. Yazar: KENAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. RIFAT DERİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZ Bu araştırmanın amacı, Tokat yöresi topraklarında amonyum fiksasyonunu saptamak ve, buna etki yapan önemli etmenleri araştırmaktır. Bu amaçla Tokat yöresinde en fazla dağılım gösteren ve yöreyi iyi şekilde karakter ize edebilecek büyük toprak grublarından 14 adet toprak örneği alınmıştır. Amonyum fikse edilirken benzer bir mekanizma ile potasyumda fikse edilmekte ve potasyum amonyum fiksasyonunu ve bitkiye yarayışlılığını etkilemektedir, önemli bitki besin, elementlerinden bu iki katyonun toprağa verilme zamanları, iklim ve toprak şartları amonyum fiksasyonunu ve amonyumun bitkiye yarayışlılıgını etkilediğinden dolayı, Tokat koşullarında bu farklılıkları gözleyebilmek için böyle bir ç alışmaya girişilmiştir. Arastırma toprakları tarafından doğal olarak fikse edilmiş amonyum içerikleri 41.08-66.90 ppm amonyum
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study was to evaluate the fixation of ammonium on the soil of 4 Tokat region to find out the important factors influencing them. For this purpose 14 representative soil samples were collected from different big soil groups in the region. The amount of ammonium fined naturally in the samples was found between 41.0S-66.90 ppm ammonium