Bithynia Bölgesi tümülüsleri
The tumuli of Bithynia
  1. Tez No: 387171
  2. Yazar: ALİ BORA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM SEDEF ÇOKAY KEPÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 853
Özet
Tezin amacını, antik Bithynia Bölgesi Tümülüsleri'nin incelenmesi oluşturmaktadır. Mevcut arkeolojik literatür, antik kaynaklar, kayıtlar, kronoloji, antik kültürler arasındaki etkişelim, aktarım bakımlarından değerlendirilen tümülüslerin, bölge içerisindeki genel karakterleri, tümülüs altı mezar binalarındaki mimari özellikler ve gömüt tipolojileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bithynia Bölgesi'nin antik coğrafi sınırları dahilinde tespit edilen tümülüslerin, Phrygia, Mysia, Galatia, Thrakia ve Makedonia gibi komşu bölgeler ile olan ilişkisine değinilmeye çalışılmıştır. Tespit edilen toplam 340 Tümülüs içerisinde, 39 adetinde, mezar binasının varlığı ortaya konmuş ve gerek planlarına göre ve gerekse çatı örtü sistemlerine göre sınıflanmıştır. Özellikle mimari ve örtü teknikleri bakımından çevre kültürler ile olan ilişkilerine değinilmiş, bu bakımdan MÖ. 4. yüzyılın sonlarından itibaren özellikle Makedonia ve Thrakia ile olan etkileşimin yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. İncelenen tümülüslerin genel kronolojisi, MÖ. 5. yüzyılın ikinci yarısı ile MS. 3. yüzyılın ilk çeyreği arasında bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the tumuli of the ancient region of Bithynia. It considers the tumuli in the context of existing archaeological literatüre, ancient sources, records and chronologies and discusses their role with respect to interactions and transfers between ancient cultures. Tumuli are compared to those in the wider region, and an evaluation is attempted of both burial typologies and the architectural features of the tomb structures beneath the tumuli. The study also sets out to investigate the relationship between tumuli identified within the boundaries of the ancient region of Bithynia and neighbouring regions such as Phrygia, Mysia, Galatia, Thrace and Macedonia. Among the 340 tumuli examined, 39 have been found to contain a tomb structure, and these have been classified in terms of their plans and roofing systems. Links have been explored between the architectural features and roofing techniques of the studied tumuli and neighbouring cultures, leading to the finding that, from the end of the 4th century B.C. onwards, interactions with the regions of Macedonia and Thrace intensified. The tumuli covered in the thesis can be placed within a chronology stretching from the second half of the 5th century B.C. to the first quarter of the 3rd century A.D.