Kronik hepatit-c hastalarında plazma prohepcidin ve demir parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between iron parameters and plasma prohepcidin levels in patients with chronic hepatitis c
  1. Tez No: 387186
  2. Yazar: ÖMER FATİH ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM GÜREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kronik hepatit C hastalarında karaciger hasarının gelisimindeki fizyopatolojik süreçte demir merkezi bir rol almaktadır. Bu vakalarda plazma ve karaciger demir miktarında artma gösterilmistir. Kronik hepatit C hastalarındaki bu demir birikiminin fizyopatogenezi açık degildir. Son zamanlarda karacigerden sentez edilip salınan hepcidinin demir metabolizması üzerindeki düzenleyici rolü üstüne çalısmalar yapılmaktadır. Hepcidin ekspresyonu inflamasyon ve enfeksiyon durumlarında artmaktadır. Biz çalısmamızda kronik hepatit C (KHC) vakalarındaki plazma prohepcidin seviyesi ve demir parametreleri arasındaki iliskiyi, kronik hepatit B (KHB) ve kontrol grubu ile kronik hepatit C grubu arasındaki farklılıkları ortaya koymayı amaçladık. Çalısmaya 35 kronik hepatit C'li, 27 kronik hepatit B'li hasta ve 21 saglıklı gönüllü dahil edildi. Çalısmaya katılan hastalarda plazma prohepcidin seviyesi ile demir parametreleri, hepatik aktivite indeksleri, fibrozis ve gruplar arası farklılıklar analiz edildi. Kronik hepatit C ve kontrol grubunda plazma prohepcidin seviyesi ile demir parametreleri arasında negatif korelasyon olmasına ragmen bu anlamlı düzeyde degildi (p>0,05). Kronik hepatit B ile plazma prohepcidin seviyesi arasında da anlamlı iliski saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Iron plays a central role in the physiopathological process of liver damage development in patients with chronic hepatitis C (CH-C). It has been showed that the amount of plasma and hepatic iron load is increased in these cases. Physiopathogenesis of iron accumulation in CH-C patients is not clear. In recent years, studies have been conducted on the regulatory role of hepcidin in iron metabolism. In this study we aimed to show the relationship between plasma prohepcidin levels and iron parameters in CH-C patients and the difference between the CH-C group and chronic hepatitis B (CH-B) and control groups. Totally, 35 CH-C patients, 27 CH-B patients and 21 healthy volunteers were included in the study. The associations between plasma prohepcidin levels and iron parameters, hepatic activity index, fibrosis were analyzed, and intergroup differences were assessed. Although it is not significant, there was a negative correlation between plasma prohepcidin levels and iron parameters in CH-C and control groups (p>0.05). There was no significant correlation between iron parameters and plasma prohepcidin levels in CH-B patients (p>0.05).