Ekmeklik buğdaylarda (Triticum aestivum 1....em thell) kök ve toprak üstü büyümesi ve bunlar arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 38724
  2. Yazar: FEHMİ SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TACETTİN YAĞBASANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
-IV- ÖZ Bu çalı ©mada, farklı kökenli 9 ekmeklik buğday çeşit ve hattının kök ve toprak Üstü büyümesi ve bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Kok kuru madde ağırlığı ve toprak üstü kuru madde ağırlığı, erme döneminde sapa kalkma dönemine göre yüksek olmuştur. Bitki gelişmesi ilerledikçe, toprak üstü kuru madde ağırlığı kök kuru madde ağırlığına göre daha fazla artış göstermiş ve bunun sonucunda da kök/toprak üstü oranlarının sapa kalkma döneminde erme dönemine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-V- ABSTRACT This r©oearch wat? done with 9 common wlioat eulUvaro and lines which were all different origin;..!. The growth of root and above ground growth and their relations were examined. The dry weights of root and above ground were higher at maturity than at shooting. As the development of plant advanced the dry weight of above ground increased more than the dry weight of root, and at end of this study root/above the soil ratios were higher at shooting than at maturity.