Farklı ağırlıktaki pekin ördek yumurtalarının kuluçka sonuçlarına ve ördeklerin gelişme performanslarına olan etkileri üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 38723
  2. Yazar: MESUT KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TESTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ill öz Bu araştırma, farklı ağırlıktaki Beyaz Pekin ördek yumurtalarının kuluçka sonuçlarını ve bu ördeklerin gelişme performanslarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla dört farklı ağırlık grubundaki (76-80;81-85; 86-90 ve 91-95 gr) kuluçkalık yumurtalar ve bunlardan elde edilen civcivler araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Bu dört ağırlık grubundaki yumurtalarda döllülük oranı, çıkış gücü ve kuluçka randımanı; bunlardan elde edilen civcivlerde ise günlük, 2., 4., 6., 8. ve 10. haftalık canlı ağırlıklar yemden yararlanma oranı ve yaşama gücü değerleri üzerinde durulmuştur. Genel olarak Pekin Ördeklerinde yumurta ağırlığına bağlı olarak kuluçka sonuçlarında bir farklılığın olabildiği ve yumurta ağırlığının canlı ağırlığa olan etkisinin ilk iki hafta devam ettiği ve ilerleyen haftalarda bu etkinin kaybolduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study was carried out in order to determine the effect of egg weight of white Pekin Ducks on hatching results and poult performance. Eggs in 4 different groups (76-80; 81-85; 86-90 and 91-95 gr.) and the poults obtained from these eggs were used as research materials. During the study fertility rate of eggs, hatchability, hatching performance, poult growth performance, livability and feed conversion effeciency were determined. It is concluded that hatching performance in Pekin Ducks is affected by egg weight however, the effect of egg weight on live weight disappeared after 2 weeks fallowing the hatching. y