Adana ili kentsel alanda hayvansal gıda tüketim yapısı
- Tez No: 38725
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 20
Özet
Bu çalışma, Adana kentsel alanda hayvansal gıda maddeleri tüketimi ile gelirin tüketim üzerine olan etkisi belirlenmek amacıyla yapılmıştır. Aynı zamanda, tüketim üzerine etkisi olduğu düşünülen tüketici özellikleri ile tüketicilerin satın alımına ve tüketimlerine etkisi olan zevk, tercih ve alışkanlıkları da incelenmiştir. Bu amaçla 200 aile ile anket yapılmıştır. Araştırma alanında, 1993 yılında, aileler ortalama gelirlerinin %11,2'sini oluşturan 8.161.247TL“sini hayvansal gıda maddeleri tüketimi için ayırmaktadırlar. Bu miktarın ?539,42'si et, %18,12'si süt mamulleri, £15,14'ü süt, %15,06”sı tavuk eti ve 9512,26'sı yumurta tüketimi için harcanmıştır. Gelir- harcama esneklikleri ise ette 0,60, sütte 0,38, süt mamullerinde 0,52, tavuk etinde 0,24, yumurtada 0,17 ve toplam hayvansal gıda maddelerinde 0,44 olarak hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Adana kentsel alanda anket yapılan ailelerin gelirleri arttıkça genellikle hayvansal gıda maddeleri tüketim miktarlarının arttığı ve gelir-harcama esnekliklerinin ise düştüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the consumption of animal food product and the effect of income to consumption in central county of Mana. At the same time, features of consumers that are considered to have effect on consumption and taste, preferences and habits which have effects on consumers' purchases and consumption have been examined. For this purpose, a survey study has been conducted with 200 families. In the research area, in 1993, 8.161.26? TL which covers 11,2% of the average family income is spent for the consumption of animal food products. Of this amount, 39,42?S for meat, 18,12% for milk products, 15,1455 for milk, 15,06S5 for chicken and 12,26 % for eggs were spent. Income- expenditure elasticity is 0,60 for meat, 0,38 for milk, 0,52 for milk products, 0,24 for chicken, 0,1 7 for egg and 0,44 for total animal food products. According to the results of this research, it was determined that the more income the families surveyed have, the more amount of animal food products consumption and the less income-expenditure elasticity in general.