Park Et ve Devam Et sisteminin İzmir şehrinde uygulanması
Studying of Park and Ride opportunities in Izmir, Turkey
  1. Tez No: 387274
  2. Yazar: İNABAT BALGABAYEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Park Et ve Devam Et, kişilerin özel araçlarıyla toplu taşıma sistemlerine kadar gidip toplu taşıma sistemlerine aktarma yaparak yolculuklarına devam etmeleridir. İzmir'de özellikle İZBAN banliyö hattının açılmasından sonra Park Et ve Devam Et sisteminin kullanılmasında artış görülmüştür. Bununla birlikte denizyolu toplu taşıma sistemlerinde de otopark alanlarıyla bu sistemin kullanılması cazip hale gelmektedir. Park Et ve Devam Et sisteminin özelliği toplu taşıma kullanılarak özel aracı kent merkezine gelmeden bırakıp kent içi trafiği azaltmaya yardım etmektir. Denizyolu ve raylı sistem ulaşımındaki bazı istasyonlar Park Et ve Devam Et sistemi için elverişlidir. Bu çalışmada Park Et ve Devam Et sisteminin İzmir'deki demiryolu ve denizyolu toplu taşıma sistemindeki mevcut durumu araştırılmıştır. Bunun için etrafında bu sisteme uygun park yeri olan, iki tane vapur iskelesi, dört tane İZBAN banliyö sistemi ve bir tane İzmir metro istasyonunda anket yapılarak Park Et ve Devam Et mevcut kullanıcılarının davranışları incelenmiştir. Çalışmada kullanılan veriler vapur iskelelerinde yapılan 105 tane anket ve raylı sistem istasyonlarında yapılan 240 tane anket yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen verilerle SPSS programı kullanarak Ki-kare testi yapılmıştır. Ayrıca ikili logit model kullanılarak otopark ücretinin otopark kullanımına etkisi incelenmiştir. Elde edilen anket sonuçları sadece 233 kişinin Park Et ve Devam Et sisteminden yararlandığını göstermektedir. Ücretsiz otoparkları kullanan sürücülerin %82'si otopark ücretli olduğu zaman şimdiki yaptığı yolculuklarını değiştireceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Park and Ride is a system which private vehicle users arrive public transportation stations, transfer and continue their trips by public transportation. After IZBAN, the suburban line of Izmir, has been active there is an apparent increase in the use of Park and Ride system. Along with it, using this system in seaway public transport has become attractive as well. Purpose of the 'Park and Ride' system is to increase the use of public transport and to leave private cars outside the city and to help to reduce urban traffic. Some stations have sufficient parking lots for park and ride in the seaway and railway stations. This study tries to find the current situation in railway and seaway systems for the use of 'Park and Ride' system in Izmir. Park and Ride current users' behaviors were examined by making surveys in two seaports, four IZBAN suburban and one Izmir metro stations. At parking lots near seaports 105 surveys and at parking lots near light rail system stations 240 surveys were conducted. Obtained data was used to perform chi-square test using SPSS software. Besides, binary logit models were developed to analyze the effect of parking lot price in the use rate of parking lot. According to the results of the questionnaire surveys only 233 people benefited from park and ride system. 82% of the drivers indicated that their travel behavior would change if they must pay for the parking lot.