Ti6Al4V sac malzemesinin düşük darbe hızlarındaki deformasyon davranışının araştırılması
Investigation of deformation behaviour of Ti6Al4V sheet metarial in low velocity impact
  1. Tez No: 387276
  2. Yazar: NİHAL YUMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ PEKBEY, PROF. DR. KUBİLAY ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ti6Al4V alaşımı, düşük yoğunluk, yüksek mukavemet, yüksek ısıl dayanımı ve korozyon direnci gibi özellikleri nedeniyle süper alaşım olarak isimlendirilmektedir. Bu nedenle Ti6Al4V malzemesi biyomedikal, havacılık, otomotiv ve uzay alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm bu kullanım alanları dikkate alındığında Ti6Al4V malzemesinin darbe davranışının bilinmesinde fayda vardır. Bu tez çalışmasında Ti6Al4V malzemesinin düşük enerji seviyelerindeki darbe davranışı araştırılmıştır. Darbe dayanımına etki eden vurucu uç geometrisi ve darbe enerjisi değişken olarak alınmıştır. Ayrıca Ti6Al4V malzemeye üç farklı ısıl işlem (yaşlandırma, kriyojenik ve kriyojenik işlem ardından yaşlandırma işlemi) uygulanarak malzemenin darbe dayanımına etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, kriyojenik işlem, malzemenin sertliğini % 2,25 arttırırken, yaşlandırma işlemi malzemenin sertliğinin % 2 oranında azalmasına neden olmuştur. Uygulanan ısıl işlemler malzemenin akma ve çekme mukavemetini ciddi oranda etkilememiştir. Buna karşın, kriyojenik işlem ardından uygulanan yaşlandırma işlemiyle birlikte malzemenin hasar alanının azalmasına neden olmuştur. Bununla birlikte en büyük hasar ısıl işlem görmemiş numunede ve küresel vurucu uç geometrisiyle yapılan testlerde oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Ti6Al4V alloy is a super alloy which is used widely in biomedical, aerospace and automotive industry due to its low density, high strength, high heat and corrosion resistance properties. To know the impact behavior of Ti6Al4V material is necessary when the area of usage is considered. In this study, impact behavior of Ti6Al4V material at low velocity was investigated. The impactor geometry and impact energy which affecting factors of the impact strength was taken as variable. Also three different heat treatment (aging, cryogenic treatment and aging after cryogenic treatment) are applied to materials. According to the obtained results, the cryogenic treatment, while increasing the 2.25% hardness material, the aging treatment has led to 2% decrease in hardness. The applied heat treatments did not affect the yield and tensile strength of the material significantly. Moreover, the greatest damage was calculated in untreated samples in tests conducted with hemispherical impactor geometry.