Ti alaşımlarının diyaframla hidrolik şekillendirilmesinde geri esneme miktarlarının sayısal ve deneysel incelenmesi
Numerical and experimental investigation of springback of Ti alloys by hydroforming with membrane diaphragm
- Tez No: 397120
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada CP2 ve Ti6Al4V titanyum sac metallerinin hidrolik sac şekillendirme yöntemlerinden biri olan diyaframla hidrolik şekillendirme ile bükülmesi sonucu oluşan geri esneme miktarlarının sonlu elemanlar yöntemiyle tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Öncelikle belirli büküm yarıçapları ve açıları ile tasarlanan kalıp vasıtasıyla belirtilen titanyum sac metaller bükülmüştür. Elde edilen deneysel sonuçlar sonlu elemanlar yöntemi ile elde edilen sonuçlar için kontrol verileri olmuştur. Bu karşılaştırmalar sonucunda istikrarlı bir analiz yapısı oluşturulmuştur. Dynaform analiz programındaki standart sac şekillendirme yöntemleri dışında diyaframla hidrolik şekillendirme sistemi modellenmiş ve bu yöntem için kullanılabilecek genel bir analiz yapısı oluşturulmuştur. Bu sayede çalışılan tez kapsamında elde edilen veriler LS-Dyna çözücü programıyla çözülebilmiş ve geri esneme miktarları sayısal olarak önceden tahmin edilmiştir. Bunun sonucunda tasarım değişiklikleri ile üretilecek kalıp için hurda miktarları düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to predict the springback of the CP2 and Tİ6AL4V titanium sheet metals with one of the sheet metal forming methods which is known as a hydraulic diaphragm forming method by using finite element method. Firstly, specified titanium materials were bent by using the die designed with specific bending radii and angles. Then obtained experimental results were used to verify the finite element method results. A stable analysis structure could be created by comparing the experimental and numerical results. The diaphragm hydraulic forming structure was modeled apart from standard DYNAFORM analysis structure of sheet metal forming methods. Thus, experimental data obtained could be used with LS-Dyna solver and it could be possible to predict the springback amounts with numerical solutions. As a result scrap quantities could be reduced for die production with some design modifications.