Demontaj içeren yeniden üretim ortamlarında ara stok tahsis planlaması
Planning buffer in remanufacturing environment including disassembly
- Tez No: 387298
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZVAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmada, demontaj işlemlerini de içeren entegre bir yeniden üretim ortamında optimale yakın ara stok tahsisin elde edilmesi konusu ele alınmıştır. Önerilen yeniden üretim ortamı beş süreçten oluşmaktadır. Bunlar; geri dönen çekirdekler için demontaj işleminin ve çıkan bileşenlerin testlerinin yapıldığı, demontaj ve test süreci, geri kazanımı mümkün olan parçalar için onarım süreci, yeniden monte edilecek bileşenler için temizlik ve bakım süreci ve geri kazanılan parçalar ve yeni tedarik edilen parçalar için ise yeniden montaj sürecidir. Ele alınan çalışmada, demontaj işleminden kaynaklı, belirsizliklerin neden olduğu üretim aksamalarının önüne geçebilmek amacı ile sonlu kapasiteye sahip ara stoklara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ara stoklar istasyonların önlerinde yer almaktadır ve ara stoklar için 3 adet eşik seviyesi bulunmaktadır. Her bir eşik seviyesinde, istasyonda çalışan işçi sayısı değişkenlik göstermektedir. Çalışmada, değişken işçi sayısına ve sonlu kapasiteye sahip ara stoklarımız için bir kuyruk ağı modeli önerilmiştir. Sonrasında önerilen modele uygun olarak bir algoritma hazırlanarak C# bilgisayar programı ile algoritmanın çözümü sağlanmıştır. Örnek uygulama çalışması ve senaryo analizleri yapılarak önerilen modelin doğruluğu test edilmiştir. Simülasyonla üretilen veriler kullanılarak tek faktörlü ve çok faktörlü yapılan analizlerde modelin tutarlı sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it is evaluated that getting buffer designation that is close to optimal in a reproduction environment which also includes integrated disassembly process. Suggested reproduction environment is composed of five process. These are; disassembly and test process in which output components tests are done for the returning cores and disassembly process, repairing process for the fragments which can be regained with repairment, cleaning and maintenance process for the components which will be reinstalled, reinstalling process for the recycled and equipped new fragments. In this handled study to prevent production breakdowns which appear because of the inconveniences in disassembly process, buffer with timid capacity is needed. These buffers are placed in front of the stations and there are 3 apron level for these buffers. The number of the workers varies in each apron level. In the study a tail network model is suggested for the unsteady worker number and buffer with timid capacity. Then an algorithm which is suitale for suggested model is prepared and algorythm' s solution is provided with the help of C# computer programme. Validity of suggested model is tested with the scenario analyses and example application study. By being used the datas which were pruduced with simulation, consistent results were observed in both in single and multi factor analysis.