Energy analysis of solar-powered absorption cooling system in Mersin
Mersin'de yeralan güneş enerjili absorbsiyonlu soğutma sisteminin enerji analizi
  1. Tez No: 387299
  2. Yazar: ALTAN ÇETİNGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Mersin ilinde yer alan soğutma alanında kullanılacak güneş enerjili absorbsiyonlu soğutma sistemi saatlik atmosfer sıcaklığı ve güneş ışınımı verileri kullanılarak analiz edilmiştir. Vakum tüplü güneş kolektörü ve amonyak-su soğutucu çifti seçilerek güneş enerjili absorbsiyonlu soğutma sistemi tasarlanmıştır. Soğutma alanının ısıl yükleri dikkate alınarak sistem için gerekli güneş kolektörü alanı hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre COP değerleri her seçilen ayın 23'üncü günü için değiştiği belirlenmiştir. En yüksek COP değerleri Mayıs, en düşük COP değerleri Temmuz ve Ağustos aylarında gözlemlenmiştir. En yüksek güneş ışınım değeri Haziran ayının 23'ünde öğleden sonra 01:00'da gözlemlenmiştir. Bu değer 0.878 kW/m2 iken COP 0.786 olarak hesaplanmıştır. Soğutma için gerekli optimum kolektör alanı 30 m2'lik soğutulacak bir alan için 50 m2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, solar-powered absorption cooling system located in the province of Mersin was analyzed using hourly atmospheric temperature and solar radiation data. Ammonia-water as refrigerant-absorbent pairs and evacuated tube collector were chosen for the design of solar-powered absorption cooling system. Required solar collector areas were calculated for heat loads of the refrigerated space. According to obtained results, Coefficient of Performance (COP) values were also changed for the 23rd day of chosen months. The maximum COP values were observed in May, while the lowest values were seen in July and August. The maximum solar radiation was observed on 23 June at 01:00 pm. At this time, COP was calculated as 0.786, while solar radiation was 0.878 kW/m2. The optimum collector area required for cooling is determined as 50 m2 for a refrigerated space of 30 m2.