Hareketli çatıların tasarımı
Design of retractable roofs
  1. Tez No: 387309
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hareketli çatılar, bir yapıyı kullanım amacına göre değişken mevsim koşullarında hem açık hem de kapalı kullanmayı sağlarlar. Aynı yapıyı mevsim koşullarına göre kullanabilmek, birçok sektör için çok cazip olmaktadır. Özellikle spor ve eğlence sektöründe bu tür yapılar açık hava organizasyonlarındaki misafirlerini aniden yağan yağmurdan korumak için kısa bir süre içerisinde kapalı mekan haline getirip, organizasyona devam edebilmektedirler. Benzer olarak, bir yüzme havuzu her iki mevsimde de çalışabilmesi işletmecisini memnun edecektir. Bu şekilde yapılmış yapılar hareketli çatıların maliyetini karşılayıp ekonomik kazançları yükselmektedir. Bu tez çalışmasının amacı ülkemizde giderek kullanımının yaygınlaşması beklenen hareketli çatı yapılarına farkındalık oluşturmak ve dünya üzerinde tasarımında dikkate alınan hususları araştırararak örnek bir hareketli çatı tasarımı yapmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde, hareketli çatıların tanımı ve sınıflandırılması yapılmış, sonra tasarımında dikkate alınması gereken hususlara değinilmiştir. İkinci bölümde ise SAP2000 programında örnek bir hareketli çatı modellenerek analizi yapılmış, Türk şartnamelerine göre tasarım hesapları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Retractable roof systems provide both outdoor and indoor use depending on the intended use of single structure in variable weather conditions. Using the structure independent of seasonal conditions is very attractive to many sectors. Especially, in sports and entertainment businesses and open-air activities these structures are able to protect guests from sudden rain within a short time, by creating an indoor area. Likewise, it will satisfy swimming pool owners by being able to operate the facility independent of the season conditions. Such buildings not only shorten the return of investment but also increase the profitability. The purpose of this study is creating awareness to retractable roof systems, which are expected to widespread in our country. Also, investigating issues considered in the design stage of retractable roofs all over the world and design a sample retractable roof structure. In first chapter of the study, definition and classifications of retractable roofs are made, and design considerations are mentioned next. In the second chapter, a retractable roof is modelled and analysed as a sample using SAP2000 where design calculations are made with respect to Turkish specifications.