Orta anadolu koşullarına uyumlu bazı arpa çeşitlerinde (Hordeum vulgare L.) farklı azot dozlarının verim ve bazı verim öğeleri üzerine etkisi
The effect of different nitrogen doses on yield and yield components in some barley (Hordeum vulgare L.) cultivars
- Tez No: 387308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesi deneme tarlalarında 2012–2013 üretim yılında Keser, Özdemir-05, İnce-04, Çıldır-02 ve Kalaycı-97 çeşitlerinin kuru koşullarda artan azot uygulamalarının (0, 50, 100, 150 ve 200 kg/ha) tarımsal özellikleri ve kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Araştırmada bitki boyu, klorofil miktarı, başak uzunluğu, başakta tane sayısı, başakta tane ağırlığı, bin tane ağırlığı, tane verimi, tane protein oranı, hektolitre ağırlığı ve hasat indeksi incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre, İnce-04 ve Kalaycı-97 çeşitleri yüksek verimli ve protein oranı yüksek çeşitler olarak belirlemekle beraber Kalaycı-97 çeşidi en fazla tane verimi (3130,0 kg/ha) veren çeşit olarak belirlenmiştir. En yüksek tohum verimi 100 kg/ha N gübre uygulamasından elde edilmiş olmakla beraber, ekonomik optimum doz hektara 87,2 kg azot uygulaması olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out research to determine the effect of nitrogen doses (0, 50, 100, 150 and 200 kg/ha) on yield, yield components and quality characteristics of barley cultivars, Keser, Özdemir-05, İnce-04, Çıldır-02 ve Kalaycı-97 at experimental fields of Eskisehir Osmangazi University Faculty of Agriculture during 2012-2013 crop growing period. Experiments were carried out on split plot in a randomized complete block design with three replications. In the study plant height, chlorophyll content, spike length, number of grains per spike, grain weight per spike, thousand grain weight, grain yield, grain protein content, hectolitre weight and harvest index were evaluated. Results revealed that İnce-04 ve Kalaycı-97 genotypes were found as high yielding cultivars with high protein high content. Once the highest seed yield was obtained from 100 kg N/ha, economic optimum N level was determined as 87,2 kg N/ha.