Personel planlamada norm kadro hesabı için bir yapay zeka uygulaması
An application artificial intelligent for permanent staff calculate
- Tez No: 387319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
İnsan kaynakları yönetimi ve personel planlama firmaların en önemli karar verme problemlerinden birisidir. Bu çalışmada firmaların gelecek stratejilerini oluşturmada etkin rol oynayan insan kaynakları yönetiminin en önemli unsurlarından biri olan personel planlama süreci üzerinde çalışılmış ve bu sürecin önemli karar problemlerinden birisi olan personel sayısının tespiti için bir yöntem önerilmiştir. Organizasyonların ister üretim ister hizmet sektöründe olsun vazgecemedikleri etkin üretim aracı olan insan gücünün tespiti için zaman serileri analizi ve yapay sinir ağları yöntemleri bütünleşik olarak kullanılmıştır. Firmanın geçmiş dönem verileri zaman serileri analizi ile incelenmiş, uygun modeller kurularak gelecek 5 dönemlik tahminler yapılmıştır. Elde edilen veriler oluşturulan yapay sinir ağları kodu ile matlab programında işlenmiş ve yapay sinir ağları yardımıyla firmanın gelecek dönemlerde ihtiyaç duyacağı personel sayısının tespitine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resource management and personnel planning are two of the most important decision-making problems of companies. In this study, it was worked in future strategies of firms which are active role in creating one of the most important aspects of human resource management and personnel planning and a new model are sıggested for number of personnel that are called permanent staff Whether the service sector organizations, or the production of which depend on human power. Time series analysis methods and artificial neural networks are used in an integrated manner to calculate this power . Time series data were analyzed by the company prior period, the next five quarterly estimates were made by establishing appropriate models. The data, which was created by time series analysis, obtained with the code of the artificial neural networks and artificial neural networks using matlab program processed the number of personnel needed by the company aimed to investigate in future periods.