Bir PLC kontrollü vana işleme hattının tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a PLC controlled valve machining center
  1. Tez No: 387320
  2. Yazar: HÜSEYİN BAŞKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, kelebek vana gövdesi iş parçası ele alınarak, bir seri üretim tezgahı tasarlanmıştır. 1 parça girişi ve 4 işleme istasyonundan oluşan, robot yükleyici vasıtasıyla bir sonraki operasyon için iş parçasını transfer eden bir PLC kontrollü vana işleme hattıdır. Başlangıçta, ele alınan iş parçası için proses belirlenmiştir. Uygulanacak operasyonlar ve işleme istasyonları oluşturulmuştur. Genel tasarım ile işleme istasyonları için konfigrasyonlar yapılarak CAD ortamında modellenmiştir. Tüm istasyonlar için işleme yükleri hesaplanarak, etkiyen yük ve momentlere göre bileşen seçimleri yapılmıştır. CAE yazılımı ile sistemin mukavemet ve titreşim analizleri yapılmıştır. Güvenilir tasarıma ulaşıldığında makine imalatı yapılarak başarı ile çalıştırılmıştır. Ortaya çıkan vana işleme hattının farklı kesme hızlarında başarısı ve tekrarlanabilirliği ölçülerek incelenmiştir. Üretilen iş parçası için, ölçü tölerans değerleri, üretim hızı ve işlem gören yüzeylerin pürüzlülük değerleri gözlemlenerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PLC controlled valve machining center was designed considering butterfly valve body workpiece prosesses. Machining center includes 4 machining station with 6 spindles and 1 workpiece feeding station. Workpiece is transfered to next station via linear robot loader. At first, machining prosesses were defined considering workpiece conditions. At second, conceptional design was prepared in CAD environment according to machining stations and it's configrations. Components were selected according to calculated machining operation forces and moments. Modal and static analysis were generated in CAE environment. PLC controlled valve machining center was manufactured after reaching a reliable design and machine was put on work successfully. The result of this study, machine cutting speeds, repeatability, workpiece tolerances values, production rate, surface roughness of machined areas were measured and examined.