Çabuk bozulabilen ürünlerde bütünleşik tedarik zinciri çizelgeleme problemi için karışık tamsayılı matematiksel model ve sezgisel çözümü
Mixed integer mathematical model and heuristic solution for integrated supply chain scheduling problem with perishable products
  1. Tez No: 387337
  2. Yazar: EMRE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TÜRKBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son 15-20 yılda Tedarik Zinciri Yönetimi (TZY) problemlerinde dikkate alınan stratejik ve taktik seviye kararların yerine operasyonel seviye kararların ele alınmasıyla Bütünleşik Tedarik Zinciri Çizelgeleme (BTZÇ) problemleri üzerinde çalışmalar başlamıştır. Operasyonel düzeyde bütünleşik üretim-dağıtım modellerinde detaylı çizelgeleme problemini dikkate alan incelemeler oldukça yenidir. BTZÇ problemlerinde çabuk bozulabilen ürünler üzerinde yapılmış çalışmalar ise literatürde daha da yeni bir çalışma alanıdır. Literatürde, bu alanda taze gıda, meyve, çabuk donan çimento, trombosit gibi kan ürünleri, günlük gazete gibi kullanımı kısa olan ürünler dikkate alınmıştır. Bu tez kapsamında NP zor problemler sınıfında yer alan“Ulaştırma Problemi”ve“Kapasitelendirilmiş Makine Çizelgeleme Problemi”nin birleşiminden oluşan BTZÇ problemi dikkate alınmaktadır. Ele alınan tedarik zinciri içerisinde çabuk bozulabilen çok sayıda ürün üreten tesisler ve bu ürünleri talep eden perakendeciler bulunmaktadır. Çalışmada karma tam sayılı iki matematiksel model önerilmekte ve modellerin performansı üretilen test problemleri ile gösterilmektedir. Büyük boyutlardaki test problemleri için de tavlama benzetimi tabanlı bir sezgisel çözüm yöntemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
For last 20 years, it has studied on integrated supply chain scheduling (ISCS) problems with considering operational level decisions rather than strategic or tactical level in supply chain management. The studies focused on detailed scheduling problem in production-distribution tasks which were at operational level are pretty novel. On the other side, ISCS problems with perishable products are newer than other production/ distribution planning problems. There are studies considered the short term products like fresh food, fruits, ready-mix, blood products like thrombosis, daily newspaper etc. In this study, we handle an ISCS problem consisting two NP-hard problems: Transportation problem and Capacitated Machine Scheduling Problem. In the considered supply chain environment, there are many production centers in which perishable products are produced and retailers which demand the products. Two mixed integer mathematical programming models have been proposed and generated test problems were solved to show the model's performance. Finally, a simulated annealing based heuristic has been proposed as a solving method for bigger sized problems.