Akciğer kanserli hastalarda apolipoprotein B ve apolipoprotein E gen polimorfizmlerinin belirlenmesi
The investigation of apolipoprotein B and apolipoprotein E gene polymorphhisms in patients with lung cancer
- Tez No: 334339
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ZÜHAL UMUDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Dünya çapında en sık görülen ve en yüksek ölüm oranına sahip kanser tiplerinden biri akciğer kanseridir. Apo B ve apo E gen polimorfizmleri çeşitli hastalıklarla ilişkilidir. Özellikle apo E polimorfizminin çeşitli kanser türleriyle olan ilişkisi deneysel çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı akciğer kanseri ile apo B ve apo E gen polimorfizmleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışma akciğer kanseri tanısı konulmuş 100 hasta ile sağlıklı 100 kişinin oluşturduğu kontrol grubu arasında yürütüldü. Polimorfizm analizleri PZR-ters hibridizasyon yöntemi ile tespit edildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında Apo B ve apo E gen polimorfizmleri açısından fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
The Investigation of Apolipoprotein B and Apolipoprotein E Gene Polymorphhisms in Patients with Lung Cancer Aim: Lung cancer is one of the most common and high mortality-rated cancer type. Apo B and apo E gene polymorphisms are related to various diseases. Especially the relationship between apo E polymorphism and various cancer types is shown. The aim of this study was to determine the relationship between apo B and apo E gene polymorphisms in lung cancer. Material and Method: This study was conducted in 100 lung cancer patients and 100 healthy controls. Polmorphism analysis was determined by PCR-reverse hybridization method. Results: As a result, no differences was determined between lung cancer and apo B and apo E gene polymorphisms.