Açı algılayıcı sinyallerinin çözümlenmesine ve yorumlanmasına yönelik bir tasarım
A design for analysis and interpretation of resolver signals
- Tez No: 387362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZİYA ALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Açısal pozisyon bilgisi geri bildirimi motor kontrol sistemleri için önemli bir ihtiyaçtır. Kontrol edilen motor ya da nesnenin ihtiyaç duyduğu pozisyon geri beslemesini sağlamak için kullanılan araçlardan biri açı algılayıcıdır. Açı algılayıcı özellikle zorlu dış etkenlerin bulunduğu (titreşim, sıcaklık, mekanik şok, toz, vb.), yüksek hızda çalışan ve yüksek çözünürlük istenen çalışma alanlarında tercih sebebidir. Bu çalışma, açı algılayıcı sinyallerinin çözümlenip açısal pozisyon, hız ve devir sayısı bilgilerinin elde edilmesi için sayısal tabanlı ileri beslemeli yeni bir yöntem önermektedir. Geliştirilen tasarım her açı algılayıcı ile uyumlu hale getirilebilir nitelikte, gürültüye karşı dayanıklı, yüksek hızları takip etme kapasitesine sahip ve yüksek çözünürlüktedir.
Özet (Çeviri)
Angular position measurement feedback is a must for motor control systems. One of the devices that is used for these control systems is resolver. Resolvers are resistant to harsh environmental conditions, have high accuracy and resolution. Therefore they are widely used in military systems. In this study; a new feed forward, FPGA based method for analyzing and interpreting resolver signals to calculate angular position, speed and revolution is proposed. Design is compatible with every resolver type, resistant to noise, can be used for high speed applications and have high accuracy and resolution.