Parallelization of a furnace simulation code for multi-core machines
Fırın simulasyonu programının çok çekirdekli bilgisayarlar için paralelleştirilmesi
- Tez No: 387383
- Danışmanlar: PROF. CAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Chemical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Fırın tasarım ve işletme kriterlerinin belirlenmesinde Şişecam matematiksel modelleri Fortran yazılımları kullanmaktadır. Matematiksel modellerin temelini Patankar ile Spalding'in revize edilmiş olan SIMPLER metodu oluşturmaktadır. Bu tezin ana hedefi seri modelleme programının OpenMP ile paylaşım bellekli ve çok çekirdekli işlemciler içeren sistemler için paralelleştirilmesidir. Seri çalışan kod doğrusal denklemler sistemlerini çözmek için TDMA algoritmasını kullanmaktadır. Seri kod çalıştırılarak yoğun zaman alan kısımlar tespit edilmiştir. Ek olarak, doğrusal denklemler sistemi çözücüsü olan SIP algoritması da programa entegre edilmiştir. Seri kodun en yoğun kısımları olan Radyasyon hesaplaması ile doğrusal denklemler çözücüleri paralelleştirilmiştir. Paralelleşen kod, seri çalışan kod ile karşılaştırılmıştır. Intel 8-core Xeon sisteminde elde edilen sonuçlar, ortalama dört kat hızlanmanın mümkün olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Şişecam uses Fortran programs that implement mathematical models for designing glass furnaces and for planning optimized operational criteria. The mathematical model for glass furnaces employs revised version of Patankar and Spalding's Semi-Implicit Method for Pressure-Linked Equations method called SIMPLER. The main objective of this thesis is to parallelize the sequential modelling programs using Open Multi-Processing (OpenMP) for shared-memory multi-core architectures. The sequential program uses Tri-Diagonal Matrix Algorithm(TDMA) for solving the resulting linear systems of equations. Sequential code is analyzed by profiling in order to locate sections that have long running times.Additionally, another linear system solver, Stone's Strongly Implicit Procedure(SIP), is integrated to the program. Radiation calculations and linear system solvers which are the most computational intensive parts of the program are parallelized.The performance of the parallelized code is compared that of the sequential code. Results obtained on an Intel 8-core Xeon system show that speed-ups of roughly four times are possible.