High frequency RFID module design
Yüksek frekans RFID okuyucu devre ve anten tasarımı
  1. Tez No: 387391
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEBA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Radyo Frekans ile Tanımlama (RFID) hızlı şekilde gelişen bir teknoloji alanıdır ve bu teknolojinin görüş hattı ve temas gerektirmemesi, ¸cok sayıda kart tanımlanabilme imkanı, yüksek okuma mesafesi ve tekrar programlanabilmesi gibi çok sayıda avan- tajı vardır. Son on yılda, akıllı telefonların çok hızlı bir şekilde yaygınlaşmasıyla bir- likte RFID tüketici uygulamaları da oldukça popüler olmuştur. Bu tezde, özel bir TV uygulamasında çalışacak 13.56 MHz frekanslı RFID okuyucu ve anten tasarımı amaclanmıştır. Tasarlananan devre TV ünitesi içerisinde yer almakta ve sadece uy- gun pasif karta sahip kullanıcıların TV'deki belirli menü ve uygulamalara erişimine izin vermektedir. Böylece, kullanıcılar elektronik cihazlarda kendi özel bilgilerine ve menülerine güvenli bir şekilde erişebilecektir. Bu tezde, okuyucu ve anten tasarım metodları belirtilmiş ve tasarlanan devre uygun pasif kartlarla, benzer yakın mesafe haberleşme uygulamalarında da arzu edilen mesafe olan yaklaşık 5 cm mesafeden haberleşmeyi başarmıştır. Ayrca, tasarlanan devrede 13.56 Mhz frekansında 27 dB dönüş kaybı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Radio frequency identification (RFID) is a rapidly growing technology area and it has numerous advantages such as none-LOS and contact-less operation, multiple tag identification, long read range and tag re-programmability. During last decade, smart phones began to spread tremendously and this fact makes RFID very popular for consumer applications. With new evolutions in chip technology, RFID has the potential to lead many industries. The aim of this thesis is to provide a design process for a 13.56 MHz RFID reader and antenna that used in a special TV application. The final design is placed in a TV unit and it provides that only specific users that equipped with particular passive cards can access particular menus and applications on TV. Therefore, users can control their personal menus and information in electronic device in a secure way. In this thesis, the design methodology of the reader and the antenna is presented and at the end of the work, the final reader design achieves communication up to about 5 cm with passive cards which is desired operation distance for similar near field communication applications. Also, return loss is obtained as 27 dB at operation frequency of 13.56 MHz.