Stochastic transmission policies for energy harvesting wireless nodes
Enerji harmanlayabilen kablosuz düğümler için olasılıksal iletim poliçeleri
- Tez No: 387392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Telekomünikasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, sınırlı ve yeniden şarj edilebilir enerji belleğine ve bir enerji harmanlama aygıtına (EHA) sahip bir vericiyle donatılmış, tek linkli kablosuz haberleşme sistemi ele alınmıştır. Buradaki verici, çevresel ölçüm bilgilerini bir alıcıya kablosuz olarak gönderebilen bir algılayıcı düğüm olarak kabul edilebilir. Alıcı ile verici arasında toplanır beyaz Gauss gürültülü (TBGB) kanal ve sönümlü kanal varsayılmıştır. Haber-leşme sisteminin yararlık fonksiyonu, sistemde vericiden alıcıya aktarılan toplam bilgi miktarı olarak kabul edilmiştir. EHA ile vericinin enerji deposu arasındaki enerji aktarımının belli anlarda gelen paketler halinde olduğu ve her paketten rassal bir miktar enerjinin kaybolduğu varsayılmıştır. Bu enerji kaybının istatistiksel dağılımlarla modellenebildiği durumlar için, eşik parametreli enerji nedenselliği ve enerji belleği kısıtlarına bağlı bir“olasılıksal data transfer hızını eniyileme problemi”biçimlendiriyoruz. Ayrıca, bu eşik parametrelerinin problem olurluk şartlarını nasıl etkilediğini ortaya koyuyoruz. Bahsettiğimiz eniyileme probleminin çözümüyle birlikte, probleme özel bir tekrarlı algoritma sunuyoruz. Son olarak modellediğimiz haberleşme sistemi için geliştirdiğimiz olasılıksal iletim poliçelerini (OİP) sunuyoruz. Benzetim sonuçlarımızın da önerdiği üzere, OİP'nin, çok fazla vericinin hem TBGB kanal hem de sönümlü kanal üzerinden, mühlet kısıtıyla yollanan veri miktarını, rassal enerji kaybını gözardı eden iletim poliçelerine göre daha iyi sonuç verdiğini gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
We consider a single-link wireless communication system where the transmitter has a finite-capacity rechargeable battery that is receiving energy packets from an energy harvesting device (EHD) at certain time instants. The transmitter may be a sensor node, which is responsible for sensing certain inputs from the environment and send them to the base over an additive white Gaussian noise (AWGN) or a fading channel. We pick the system throughput until a transmission deadline as the utility function, since higher throughput yields a higher service quality in general. A random energy leakage is assumed during the energy transfer from the EHD to the energy buffer of the transmitter. For cases where the energy leakage can be described by statistical distribution models, we formulate the parametric average throughput maximization problem with probabilistic energy causality and battery capacity constraints. We present problem feasibility conditions which are affected by the introduced threshold parameters. Furthermore, we propose an iterative algorithm to solve P and develop parameter dependent stochastic transmission policies (STPs) to manage the transmission power over a finite transmission interval. Simulation results indicate that STP improves the collective throughput of numerous single link energy harvesting nodes, operating over both the AWGN and fading channels compared to other leakage unaware power allocation techniques.