Indoor propagation model for office environment at 900 mhz and 1800 mhz
Ofis ortamları için 900 mhz ve 1800 mhz'de kapalı ortam yayılım modeli
  1. Tez No: 387393
  2. Yazar: MEHMET AKİF EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN SELİM ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kablosuz haberleşmenin icadından bu yana elektromanyetik dalgaların yayılımı önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Yayılım modelleri genellikle üç kategoriye ayrılırlar. İlk kategori karasal ve uydu sabit linkleri içermektedir. Bu yayılım ortamı uzun mesafe, atmosferik etkiler ve genellikle LOS yayılımı ile karakterize edilir. İkinci kategori GSM ağının genellikle başlıca iletişim merkezi olarak görülen makrohücrelerdir. Makrohücre ortamı caddeler, yüksek binalar, tepeler ve ağaçlar ile ilintilidir. Üçüncü ve son kategori ise kapalı ortamlara yerleştirilen pikohücrelerdir. Kapalı ortamlardaki yayılım birden fazla sayıda duvar penetrasyonu, köşelerden kırılma ve insan sayısının etkisi gibi yeni zorluklar eklemiştir.Son on yılda aynı frekans bandını olabildiğince çok müşteri için kullanma zorunluluğu GSM operatörlerini gittikçe daha fazla sayıda pikohücreyi kapalı ortamlara yerleştirmeye zorlamıştır. Bu durum hassas ve kolay yayılım modellerinin önemini artırmıştır. Çeşitli araştırmacılar tarafından kapalı ortamlar için empirik ve teorik yayılım modelleri önerilmiştir. Fakat makrohücre modellerinin aksine bu modellerden hiçbirisi hızlı bir yayılım değerlendirmesi için bir fiili standard olamamış gözükmektedir ve de bu modeller genellikle birbirlerinden oldukça farklı sonuçlar üretmektedir.Bu çalışmada varolan kapalı ortam yayılım modelleri tipik bir ofis binasına iki ana GSM frekansında uygunlanmış, bu modellerin kıyaslaması ve hassasiyeti sunulmuş ve son olarak da önceki çalışmalar kullanılarak özellikle ofis ortamları için optimize edilmiş bir model önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Propagation of electromagnetic waves became an important area of research since the invention of wireless communication. Propagation models are generally divided into three categories. First category includes terrestrial and satellite link communication channel. This propagation environment is characterized by very long range, atmospheric effects and generally LOS propagation. Second category includes macrocells which are generally regarded as primary communication hubs of GSM network. Macrocell propagation environment is associated with street canyons, tall buildings, hills and trees. Third and last category includes picocells which are base stations located inside buildings. Indoor propagation environment presented new challenges such as multi-wall penetration, diffraction through corners and reflection from the walls.During the last decade, the necessity of using the same bandwidth for as many custormers as possible began to force GSM providers to deploy more and more picocells into indoor environments. This development increased the importance of precise and easy-to-use propagation models. Several empirical and theoretical propagation models for indoor propagation were proposed by various researchers. However, unlike macrocell models, none of those models seem to be de facto norm for quick propagation assesment and they generally produce varying results.In this dissertation, existing indoor propagation models were applied to a typical office building environment at two main GSM frequencies, comparison and accuracy of different models were presented and finally an optimized model adjusted specifically to an office environment was proposed using previous work as a base.