Analysis of a supply chain with forecast evolution and supply disruption
Tahmin evrimi ve tedarik kesintisi altında bir tedarik zincirinin analizi
- Tez No: 387395
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET REFİK GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, iki farklı tedarik zinciri modelini inceledik. İlk modelde, bir depo ve iki perakendeciden oluşan merkezi bir tedarik zinciri modeli geliştirdik. Bu modelimizde, depo ürün belirsizliği ile karşılaşmaktadır. Periyodun başında, perakendeciler ilk tahmin değerlerine göre depodan ürünleri sipariş ederler, depo tedarik için ürünleri hazırlamaya başlar. Fakat, elindeki envanter toplam siparişi karşılamaya yetmiyorsa, o miktarı perakendecilere paylaştıracaktır. Perakendeciler ise ürünleri aldıktan sonra rassal olan müşteri talepleri karşılamaya başlarlar ve periyot sonunda envanter maliyetleri ortaya çıkar. Bu modeldeki amacımız, toplam beklenen sistem maliyetini en aza çekecek toplam optimum sipariş miktarını bulmaktır. Bu doğrultuda, öncelikle toplam sistem maliyeti ve optimum sipariş miktarını hesaplamak için formüller sunduk. Optimum sipariş miktarı formülü ancak nümerik olarak çözülebildiğinden, sonuçlar ve verimliliğini nümerik analiz kısmında tartıştık. İkinci modelimizde ise merkezi olmayan, birbirlerine toptan satış kontratı ile bağlı olan bir üretici ve bir perakendeciden oluşan bir tedarik zinciri düşündük. Üreticimiz yine ürün belirsizliğine ve perakendecimiz ise talep güncelleme hakkına sahiptir. Bunlara göre, dönemin başında üretici perakendecinin sipariş miktarını almadan ön üretime başlar. Perakendeci tahmin güncellemesini yaptıktan sonra toplam siparişini üreticiye bildirir. Ön üretim miktarı siparişi karşılıyorsa üretici bu miktarı gönderir fakat bu yeterli değilse kalan miktarı, toptan satış kontratlarına göre, dış kaynaklı tedarik etmek ve perakendeciye teslim etmek zorundadır. Bu model için amaçlarımız, perakendeci için optimum sipariş miktarını bulmak, üretici için ön üretim miktarını bulmak ve toptan satış fiyatını bulmaktır. Bunları dikkate alarak, öncelikle perakendeci için açık bir formül bulduk. Üretici için bulduğumuz formül ise sadece nümerik olarak incelenebilir bir formüldü ve bu toptan satış fiyatının açık şekilde bulunmasını da etkiledi. Modelimiz için sayısal bir analiz sunarak çeşitli sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we analyze two supply chain models. In the first model, we develop a centralized supply chain consisting one warehouse and two retailers. The aim of this model is to find the total optimal order quantity for the warehouse. We assume that the warehouse faces yield uncertainty. At the beginning of the period, both retailers place orders and the warehouse starts supplying them. However, if there is not enough on hand inventory at the warehouse at the time of order, then it should allocate it to the retailers. After receiving units by the retailers, stochastic customer demand is observed and inventory costs are occurred. We develop and present a formula to calculate the total optimal order quantity that minimizes the total system cost and the formula can be solved in numerically; therefore we examine results in the numerical analysis section. In the second model, we consider a decentralized supply chain with one manufacturer and one retailer under a wholesale price contract. The goals of this model are to find the total order quantity for the retailer, the total advance production amount for manufacturer and the wholesale price. The manufacturer is subject to yield uncertainty. In addition, retailer can update its forecast after obtaining better information. At the beginning of the period, both of them agree on wholesale price and the manufacturer starts producing before receiving the retailer's order. When the retailer obtains forecast update, it gives total order quantity to the manufacturer. If advance production quantity is not sufficient to meet the retailer's total amount, then the manufacturer makes outsourcing for the remaining quantity. After receiving total units by the retailer, customer demand is satisfied with a retailer price and the market uncertainty is realized. We develop and present an explicit formula for the retailer's problem. The manufacturer's problem can only be solved in numerically and accordingly the wholesale price can. We also examine a numerical analysis for the model.