Modeling the dynamics of intergroup processes under social pressures of majority
Çoğunluğun sosyal baskıları altında gruplar arası süreçlerin dinamiklerinin modellenmesi
- Tez No: 387397
- Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tezde, birey ve grup temelli sosyal etki açıklamalarının bütünleşik bir çerçevesi oluşturmuştur. Bu birleşik çerçeveyi temel alarak, ortak bir gruptan doğmuş olan çoğunluk ve azınlık gruplarının sosyal etkileri altında düşünce, davranış, ve grup değiştirmenin başat nitel örüntülerini göstermek için bir sistem dinamikleri modeli kurulmuştur. Buradan hareketle, bu tez hangi koşullar altında böyle bir azınlık grubunun yeni bir grup olarak varlığını sürdürmeyi başarabileceğini ve iki grubun da birbirlerinin karşılıklı ve eşzamanlı sosyal etkilerinin altında bir denge halinde varlıklarını sürdürüp sürdüremeyeceklerini bulmayı amaçlamaktadır. Model sonuçları göstermektedir ki (i) azınlığın güç parametresinin çoğunluğa kıyasla ciddi miktarda yüksek olmadığı durumlarda, azınlığın ayrı bir grup olarak varlığını sürdürebilmesi mümkün değildir, (ii) çoğunluğun sosyal baskısını kurarken kullandığı ödül ya da cezanın etkisinin azınlığın gücüne de bağlı olarak, azınlık üzerinde sadece nicel olarak değil nitel olarak da değişen etkileri vardır, (iii) iki grubun da karşıtlık seviyeleri, azınlığın varlığını sürdürebilip sürdüremeyeceği konusunda önemlidir; azınlığın yok oluşunu destekleyebileceği gibi ona engel de olabilir, ve (iv) azınlık ve çoğunluğun eşit ve ortalama güç parametresine sahip olduğu durumlarda, azınlığın yok olup olmayacağını kritik bir azınlık başlangıç değeri belirler. Sonuçlara göre bazı küçük değer aralıklarında (i) azınlığın gücünün, (ii) çoğunluğun gücünün, ve (iii) azınlığın başlangıçtaki sayısının, azınlığın varlığını sürdürebilme yeteneğinin üzerinde doğrusal olmayan etkileri olmaktadır. Bu sonuçlara ek olarak, benzetim çıktılarında, karmaşık, kaotik özellikler taşıyan ve sezgilere aykırı davranışlar gözlemlenmiştir. Bunlardan bazıları, özellikle dinamik sosyal psikoloji alanında çalışan araştırmacılarının daha ileri sorgulamalarını mümkün kılmak adına tezde raporlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an integrated framework of individual and group based explanations of social influence is constructed. Having that integrated framework as its basis, a system dynamics model is built to depict major qualitative patterns of attitude, behavior, and group change under the social influences of majority and the minority group that split from the majority. By doing so, the thesis aims at finding out under what conditions such a minority group can survive as a new out-group and whether there are some stable equilibria where both groups sustain themselves under the reciprocal and simultaneous social influences. The simulation results show that (i) unless minority's strength parameter is significantly higher than the majority's, it is impossible for minority to survive as a group, (ii) effectiveness of utilized reward or punishment by the majority in constituting its social pressure has varying impacts on minority not only quantitatively but also qualitatively, depending also on the strength of minority, (iii) antagonism levels of both groups may be an important determinant in whether minority survives or not; it might foster as well as prevent minority's extinction, and (iv) in the case where minority and majority have the average strength value, a critical initial value of minority's size decides whether minority becomes extinct or not. The results demonstrate that in some narrow ranges, (i) minority's strength, (ii) majority's strength, and (iii) minority's initial size have nonlinear effects on minority's ability to sustain a non-zero equilibrium. In addition to these results, complex nonlinear dynamics, counterintuitive and potentially chaotic behaviors are obtained from simulation outputs in certain parameter ranges. Some of these outputs are reported for further inquiry of researchers particularly in the field of dynamical social psychology.